Capital.ba

Trećinu evropskog bogatstva drži 1,0 odsto bogataša

09.09.2015. / 19:56

bogatiBRISEL, Oko četvrtine Evropljana, odnosno 123 miliona ljudi živi u siromaštvu, dok samo jedan odsto najbogatijih posjeduje trećinu evropskog bogatstva.

Drugim riječima, sedam miliona najbogatijih Evropljana posjeduje isti nivo bogatstva kao 662 miliona najsiromašnijih građana.

To su podaci iz izvještaja “Evropa u službi većine” međunarodne organizacije za razvoj Oksfam (Oxfam), u kome se osvjetljava činjenica da rastuća nejednakost onemogućava efikasnu borbu protiv siromaštva.

Između 2009. i 2013. godine broj Evropljana koji nisu više u stanju da plate račun za grijanje, niti da se suoče sa nepredviđenim troškovima skočio je sa 7,5 miliona na 50 miliona ljudi, prenosi belgijski list Eko.

Prema podacima banke Kredi Suis, dok manje od jedan odsto najbogatijih Evropljana posjeduje oko trećine ukupnog bogatstva na kontinentu, 40 odsto najsiromašnijih raspolaže sa manje od jednan odsto ukupnog neto bogatstva Evrope.

U Evropi trenutno živi 342 milijardera, navodi Oksfam.

U izvještaju se podvlači ogroman uticaj najbogatijih pojedinaca, multinacionalnih kompanija i interesnih grupa na evropske političare.

Među kompanijama koje savjetuju Evropsku komisiju u vezi sa poreskim reformama, 82 odsto zastupa privatne i trgovačke interese.

Oksfam podsjeća da je “krajnje vrijeme da Evropa ponovo preuzme ulogu svjetskog lidera promovišući progresivni program koji se obraća svima a ne samo moćnoj i bogatoj eliti”.

“Evropa ostaje jedna od šest najbogatijih regija u svijetu u kom ne bi trebalo da postoji siromaštvo. Najuticajniji lideri moraju od sada da pokažu političku volju kako bi se raskrstilo sa siromaštvom i ekstremnom nejednakošću u Evropi”, dodaje se u izvještaju.

Oksfam preporučuje institucijama EU i državama članicama da osnaže institucionalnu demokratiju, da dodatno ulažu u javne službe, da garantuju posao i pristojne plate svojim građanima, kao i da razviju pravedniji poreski sistem. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!