Capital.ba

Treba li poslovnu odluku donositi emotivno? Da!

17.09.2007. / 11:21

Glava ne treba uvijek biti hladna, mogući je novi poslovni savjet utemeljen na rezultatu studije objavljene u Academy of Management Journal prema kojoj emotivniji ulagači, oni “vruće glave”, donose bolje poslovne odluke.

Dodavanje emocija u proces donošenja odluka može unaprijediti kreativnost i dati bolje rezultate odluke, napisali su u studiji Myeong-Gu Seo sa Univerziteta Maryland i Lisa Feldman Barrett s koledža u Bostonu. Što je veći prosjek intenzivnosti osjećaja pojedinca, to je veći povrat iz njihovih investicija, otkriće je profesora. Studija je pratila 101 ulagača u akcije u stimuliranoj trgovini u razdoblju od četiri sedmice.

– Suprotno popularnom uvjerenju da bolje ide hladnijim glavama, ljudi s vrućim glavama, oni dakle koji iskuse svoje osjećaje s većim intenzitetom tokom donošenja odluke, postižu bolje rezultate – stoji u istraživanju.

Konvencionalna mudrost da nas osjećaji mogu učiniti iracionalnima ima manje veze s tim koliko su intenzivni nečiji osjećaji negoli s onima koliko ih razumijemo, pokazuje istraživanje. Drugim riječima, oni investitori koji slušaju svoje osjećaje sposobniji su i imaju veću mogućnost da ih regulišu.

Ali uopšteno pokazivati osjećaje u poslu ili trgovanju na berzi, što je bio predmet studije, prilično je kontroverzna tema sama po sebi.

– Emocije mi u trgovini nisu prijatelji – jasan je Peter Kenny, direktor Knight Equity Markets iz Jersey Cityja u New Jerseyju koji akcijama trguje dulje od 25 godina. Njegovo iskustvo i devizu o hladnoj glavi sada pobija nauka koja ulagačima savjetuje dodatak emocija za uspješnije poslovanje. Broker Kenny drži se starog uvjerenja o hladnoj glavi kao pametnijoj i svim ulagačima sugeriše sasvim suprotno te upozorava da je od emocija “puno važnije biti disciplinovan”. Izvor: Jutarnji list

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!