Capital.ba

Tinjak očekuje konkretne pregovore

18.01.2016. / 10:36

tinjakSARAJEVO, Sekretar Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Hamdo Tinjak, koji predvodi delegaciju BiH na sastanku u Briselu, gdje će biti razgovarano o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, izjavio je danas da očekuje korektne pregovore, a ne princip “uzmi ili ostavi”.

“Očekujem da vidimo šta je pozicija Evropske komisije i da nam objasne šta je to tradicionalna trgovina, a sa druge strane mi ćemo reći šta BiH očekuje od ovih pregovora. Nadam se da ćemo voditi konstruktivne pregovore i da to neće biti po principu `uzmi ili ostavi`”, rekao je Tinjak.

On je najavio da bi nakon sutrašnjeg prvog kruga tehničkih konsultacija sa Evropskom komisijom, i nakon što BiH zauzme poziciju, odnosno utvrdi osnove za pregovaranje, trebalo da otpočnu konkretni pregovori o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Komentarišući stavove iz Republike Srpske u vezi sa ovim procesom, Tinjak je istakao da su pregovori o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju stvar BiH, a ne entiteta.

Napominjući da je spoljnotrgovinska politika, spoljna politika, carinska politika, odnosno utvrđivanje carinske tarife vezano za tradicionalnu trgovinu, nadležnost institucija BiH, Tinjak je rekao da su dobrodošla mišljenja Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta, ali da je spoljnotrgovinska politika, spoljna politika, carinska politika, odnosno utvrđivanje carinske tarife vezano za tradicionalnu trgovinu, isključivo u nadležnosti institucija BiH.

Šef delegacije BiH na pregovorima u Briselu potvrdio je da će u skladu sa zaključcima Predsjedništva BiH ići sa zahtjevom da proces pregovaranja teče fazno, a zatražiće i neke dodatne pogodnosti za BiH mimo Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, o čemu nije mogao unaprijed da govori.

Vlada Republike Srpske donijela je zaključak krajem prošle godine u vezi sa pregovorima između BiH i Evropske komisije.

U zaključku se navodi da se “zadužuju predstavnici Republike Srpske u pregovaračkom timu BiH za pregovore o zaključivanju protokola uz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između evropskih zajednica i njihovih država članica, sa jedne strane i BiH, sa druge strane, da bi se uzelo u obzir pristupanje Hrvatske Evropskoj uniji, da prilikom izrade nove pregovaračke pozicije BiH i tokom pregovora sa Evropskom komisijom, zastupaju utvrđene stavove Vlade Srpske po tom pitanju”.

Predsjedništvo BiH prije nekoliko sedmica usvojilo je novi pristup pregovorima o adaptaciji i pristalo na princip tradicionalne trgovine, koji je jedan od ključnih uslova za podnošenje kredibilne aplikacije za članstvo BiH u EU.

Zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović izjavio je ranije da bi proces pregovora između BiH i Evropske komisije o adaptaciji Sporazuma nakon ulaska Hrvatske u EU, a koji se tiče pitanja tradicionalne trgovine, mogao trajati nekoliko mjeseci.

U delegaciji BiH su i predstavnici Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kabineta predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, Direkcije za evropske integracije BiH, Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta, dok će delegaciju Evropske komisije na sutrašnjem sastanku u Briselu predvoditi predstavnik Direkcije za proširenje EU Mihaela Matuela. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!