Capital.ba

Tešanović: Potrebno osigurati bolji poslovni ambijent

11.10.2012. / 14:53

BANJALUKA, Ministar porodice, omladine i sporta Republike Srpske Nada Tešanović izjavila je da su u Srpskoj rijetke fabrike, kao što je Fabrika obuće “Bema” iz Banjaluke, te da je potrebno pomoći ovakvim privrednim subjektima obezbjeđivanjem boljeg poslovnog ambijenta.

Tešanovićeva je danas obišla pogone ove fabrike i izrazila zadovoljstvo poslovnim rezultatima “Beme”, koja zapošljava 1.200 radnika, te dnevno proizvodi 7.500 pari obuće za izvoz.

Ona je ocijenila da su se prekvalifikacije radnika, koji ne mogu naći posao u svojoj struci, pokazale kao jako dobre, navodeći da je kroz srednje obrazovanje potrebno obezbijediti odgovarajući radni kadar.

Navodeći da “Bema” zapošljava veliki broj ženske radne snage, Tešanovićeva je istakla da je potrebno obezbijediti olakšice kada je riječ o bolovanju, pogotovo porodiljskom.

“Pitanje bolovanja, pogotovo porodiljskog bolovanja, donosi sa jedne strane dobit /natalitet/, koja nam je itekako potrebna, ali s obzirom na velike odbitke, koje ima preduzeće, potrebno je uticati da u ovom segmentu budu određene olakšice”, rekla je Tešanovićeva.

Ona je istakla da je u razgovoru sa tehničkim direktorom “Beme” Marinkom Umićevićem razgovarano i o subvencionisanju zapošljavanja s obzirom da “Bema” planira da zaposli novih 300 radnika.

“Za svakog zaposlenog radnika Vlada Republike Srpske odobravala je određene subvencije, pošto `Bema` ima namjeru zapošljavanja novih 300 radnika, razgovarali smo o tome kako budžetom za narednu godinu možemo pomoći”, rekla je Tešanovićeva.

Tehnički direktor “Beme” Marinko Umićević rekao je Srni da je “Bema” lani na ostvareni izvoz robe vrijedan 15 miliona evra od Vlade Republike Srpske dobila 82.000 KM podsticaja, a da je zbog nerealnog kursa KM izgubila tri miliona KM.

On upozorava da domaći privrednici nisu konkurentni s obzirom da na uvozne repromaterijale plaćaju i pet puta više carine od onih koje se naplaćuju u zemljama EU.

Umićević je naveo da prilikom uvoza kožnih traka domaći proizvođači plaćaju 10 odsto carine, a u EU 2,5 odsto, dok carina na kopče za cipele ovdje iznosi 10, a u EU 2,7 odsto.

“Resorno ministarstvo mora da se pozabavi problemom visokih carina! Najbolje bi bilo da domaće privrednike na nekoliko godina potpuno oslobode njihovog plaćanja, kako bismo malo ojačali i pojačali svoju konkurentnost na stranim tržištima. U tom slučaju bismo mogli da pokrenemo proizvodnju za domaće tržište, što bi u BiH dovelo i do razvoja prateće industrije, odnosno proizvodnje repromaterijala“, poručio je Umićević. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti