Capital.ba

“Telekom” još nema kupca

14.08.2010. / 8:25

BEOGRAD, Konsultant je započeo procjenu vrijednosti ”Telekoma”, analizu poslovanja kompanije, imovinsko-pravnih odnosa i najboljih opcija za prodaju državnog udjela. Očekuje se da izvještaj završi tokom narednih nekoliko nedjelja, poslije čega će Vlada odlučiti o konkretnom procentu i modelu prodaje državnog udjela i objaviti javni poziv da zainteresovani podnesu ponude.
Ovako Jasna Matić, ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo, odgovara na pitanje – dokle se stiglo sa poslom oko privatizacije ”Telekoma”.
* Ima i onih koji i dalje tvrde da nije trenutak za prodaju, da kriza potresa i potencijalne kupce, da će to oboriti cijenu…
– Očekivana cijena direktno zavisi od procenta državnog udjela koji će biti ponuđen na prodaju i modela prodaje. Dok konsultant ne završi analizu, koja će dati mnoge odgovore, nema smisla baviti se proizvoljnim procjenama.
* Ko se dosad raspitivao o kupovini?
– Za kupovinu su zainteresovane ugledne telekomunikacione kompanije, čija imena su više puta pominjana u medijima – ”Dojče telekom”, egipatski ”Oraskom”, turski ”Telekom”. Očekujemo da se ozbiljna zainteresovanost izrazi u narednom periodu kad bude objavljen javni poziv. Činjenica je da neki operateri imaju, naizgled, veći interes za dolazak na naše tržište. U svakom slučaju, dio državnog udjela u ”Telekomu” biće ponuđen na prodaju u otvorenom postupku u kome niko neće biti unaprijed favorizovan i pobjediće onaj ko bude dao najbolju ponudu.
* Ima li šanse da uskoro budu niže cijene impulsa fiksne i mobilne telefonije?
– U fiksnoj telefoniji, poslije ulaska ”Orion telekoma” i ”Telenora”, očekujemo formiranje konkurentne ponude novih paketa usluga. Prvi put građani u Srbiji imaće mogućnost izbora fiksnog operatera. Tarifiranje ”na impulse” definitivno odlazi u istoriju i biće zamjenjeno ”paketima”. Korisnicima će na raspolaganju biti telefoniranje, korišćenje interneta i dodatne usluge u istom ”paketu”, koji će, u prosjeku, plaćati manje nego što sada plaćaju te usluge odvojeno.
* Kada bi, konačno, mogao da bude ukinut porez od 10 odsto na upotrebu mobilnih telefona?
– Prema najavama ministarke finansija Diane Dragutinović, to bi moglo da se dogodi tokom narednih nekoliko mjeseci.
* Kakve će građani imati koristi od uvođenja tzv. elektronskog šaltera?
– Na internet-portalu elektronske uprave građani i privrednici trenutno mogu apsolutno bezbijedno da izvrše više od 100 usluga koje pruža više od 30 institucija. Namjera nam je da u naredne dvije godine na portalu postoji više od 500 usluga.
* U toku je konkurs za digitalne učionice. Kada će svaka škola u Srbiji dobiti bar po jedan informatički kabinet?
– Rok za prijave škola je 15. septembar. Instalacije digitalnih kabineta počeće krajem ove, a očekuje se da će sve prijavljene škole biti opremljene do kraja naredne školske godine. Pozivam škole, posebno iz nerazvijenih opština, da se prijave, jer će njima Ministarstvo pružiti pomoć za dobijanje Interneta i priključaka za struju, ali i za nabavku klupa.
* Hoće li prelazak na digitalni TV signal biti završen do aprila sledeće godine, kako je planirano?
– Pripreme se odvijaju s malim zakašnjenjem koje je moguće nadoknaditi. Sprema se mreža za primarnu distribuciju i mreža predajnika, a u tome će nam pomoći i projekat koji će sa više od 12 miliona evra finansirati EU.
* Da li će građani besplatno dobijati potrebne uređaje za prijem signala?
– Prema našim planovima, besplatne set-top-bokseve dobiće samo socijalno najugroženija kategorija građana. Takvih domaćinstava u Srbiji ima oko 300.000.
Bacilipapire
* Kakvi su, poslije godinu dana, efekti uvođenja elektronskih sjednica Vlade Srbije?

– Sednice su značajno efikasnije. Članovi Vlade više ne nose sa sobom velike količine papira, brže i lakše pronalaze delove materijala koji su im potrebni. Uštede su bile manje nego što to sistem omogućava, jer su sednice iz sigurnosnih razloga u određenoj meri pripremane i u ”papirnom” i u elektronskom obliku. Posle godinu dana rada sistema bez greške, spremni smo za potpuno ukidanje ”papirne” komunikacije.

Prisluškivanje za teška krivična dijela
* Zakon o elektronskim komunikacijama, zbog tvrdnji da službama omogućava prisluškivanje bez potrebne saglasnosti, dospio je na Ustavni sud. Kakav ishod očekujete?
– Taj zakon ne donosi ništa novo u odnosu na dosadašnje stanje. Prisluškivanje će, kao i do sada, biti moguće isključivo iz dva razloga – zbog otkrivanja teških krivičnih dijela i zbog zaštite bezbijednosti države, na ograničeno vrijeme i po nalogu suda. ZEK, takođe, ne donosi ništa novo po pitanju pristupa zadržanim podacima kojima se ne otkriva sadržaj komunikacije, na primjer, listinzima poziva. ZEK je prvi zakonski akt koji ograničava vrstu podataka koji se mogu zadržavati, ograničava period njihovog čuvanja, propisuje precizne tehničke i organizacione mjere za zaštitu podataka… Novosti

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: “Telekom” još nema kupca

    1. James Boban

      Ne razumem koja je to budala, kojoj je palo napamet da prodaje *Telekom*- koku koja nosi zlatna jaja. Taj koji je doneo odluku o prodaji *Telekoma* je zreo za Topaonicu, a ne za Padinjak.