Capital.ba

Telekom bez novog gazde

05.05.2011. / 8:10

BEOGRAD, Telekom Srbija“ neće biti prodat Austrijancima. Radna grupa Vlade odbila je „popravljenu“ ponudu „Telekoma Austrija“, pošto je u srijedu, bukvalno u minut do isteka roka, za 51 odsto srpske kompanije ponudio svega 1,1 milijardu evra.
– Nova ponuda „Telekoma Austrija“ predviđa isplatu 800 miliona evra u gotovini i dodatne godišnje isplate u narednih devet godina, tako da ukupna vrijednost transakcije bude 1,1 milijadu evra.
Predsjednik Srbije Boris Tadić u srijedu je, neposredno po objavljivanju detalja ponude Austrijanaca, izjavio da je uvjeren da Vlada neće odstupiti od ranije odluke da ne prodaje „Telekom Srbija“ ispod cijene od 1,4 milijarde evra za većinski udio u tom preduzeću.
– Cijenu „Telekoma“ definiše i tržište, ali, ako tržište nije takvo da obezbjeđuje potrebnu cijenu i sredstva da bi Srbija napredovala ekonomski, Vlada je donijela odluku da ne prodaje „Telekom“ – konstatovao je predsjednik države. – Prvobitna odluka o prodaji donijeta je kako bi sredstva bila plasirana u druge oblasti privrede u kojima država ne može da nađe strateškog partnera, kao što su izgradnja puteva i novi energetski sistemi.
Prema tvrdnji predsjednika Radne grupe za prodaju „Telekoma“ Vuka Đokovića, odluka da se ne proda ova kompanija neće imati negativnih posljedica po budžet.
Time se okončao pokušaj prodaje državnog teleoperatera, koji je u prethodnom periodu bio ubjedljivo najkomentarisaniji potez aktuelne Vlade Srbije. Ravno 198 dana proteklo je od raspisivanja tendera za prodaju srpskog nacionalnog teleoperatora. Od 20. oktobra prošle godine, kada je tender raspisan, do današnjeg dana, ostale su sumnje u valjanost sprovođenja tenderskog postupka. Prvo, nije se znalo da li država prodaje 51 odsto svojih akcija ili su u prodajni paket uključene i akcije manjinskog vlasnika OTE. Vlada je naknadno utvrdila, zaključkom, da je minimalna cijena 1,4 milijarde evra. O tome su zainteresovani naknadno obavještavani. Nije se znalo ni da li se prodaje infrastruktura ili ne. Od šest zainteresovanih kupaca, koji su otkupili tendersku dokumentaciju, samo je „Telekom Austrija“, 21. marta, podnio obavezujuću ponudu, nudeći 950 miliona evra u gotovini i 450 miliona za investicije. Srpska vlada je dva puta odobravala dodatne rokove za pregovore.
Međutim, čak ni u tom periodu austrijska strana nije dobila odgovor od srpske antimonopolske komisije da li će, uopšte, ova kupoprodaja biti moguća.

* Kako ekonomisti gledaju na to što će država i dalje biti vlasnik većinskog paketa „Telekoma Srbije“?

Aleksandar Stevanović:

– Izgubili smo priliku da privatizujemo firmu što bi dovelo do nove vrijednosti. Fiksna telefonija, koja čini polovinu paketa koji se prodavao, u stalnom je padu. I to što nisu ponudili 1,4 milijarde, pa trebalo je vidjeti za koliko se prodaju druge takve firme u svijetu.

Ljubodrag Savić:

– To je jedna od najboljih vijesti, jer je „Telekom“ jedna od najboljih srpskih kompanija koja je u godini krize ostvarila 150 miliona evra profita. Iako u Vladi kažu da „Telekom“ nema novca za ulaganja, naš operater nema ništa manju paletu usluga od stranih kompanija. Međutim, država nikako ne smije da upravlja javnim preduzećima, jer to ne zna.

Danijel Cvetićanin:

– Dobro je što neće biti prodat, jer to ne smijemo da uradimo tako, ne zbog nas, nego zbog Evrope. Ne ulazim u to koliko „Telekom“ vrijedi, ali znam da donosi najmanje stotinak miliona evra godišnje. Da biste dobili toliki novac, vi u banku morate da uložite najmanje dvije milijarde evra.

Miroslav Zdravković:

– Treba pripremiti novi tender, mnogo jasniji i značajenije medijski propraćen u svijetu. Ako se bolje pripremi tender, vjerujem da je moguće dobiti i bolju cijenu. Profit od 160 miliona evra znači da „Telekom“ dnevno generiše pola miliona evra zarade. Ovaj tender ne treba tumačiti kao neuspjeh Vlade. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!