Capital.ba

Tehnološki sektor predvodio rast cijena akcija na Wall Streetu

21.04.2015. / 9:26

wallNJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene akcija znatno porasle jer se ulagači nadaju dobrim poslovnim rezultatima tehnoloških kompanija i stabilizaciji rasta kineske ekonomije nakon novih podsticajnih monetarnih mjera.

Dow Jones ojačao je 208 bodova ili 1,17 odsto, na 18.034 boda, dok je S&P 500 porastao 0,92 odsto, na 2.100 bodova, a Nasdaq indeks 1,27 odsto, na 4.994 boda.

Najviše je juče, 1,8 odsto, skočio S&P indeks tehnološkog sektora jer se ulagači nadaju da će kompanije, kao što su Apple, Google, Microsoft, IBM i Facebook ove sedmice izvijestiti o boljim kvartalnim poslovnim rezultatima nego što analitičari očekuju.

Najviše je juče skočila cijena akcije IBM-a, za 3,4 odsto, a slijedio je Apple, s rastom od 2,3 odsto.

“Nekoliko tehnoloških kompanija, na primjer, Intel i Netflix prošle su sedmice objavili bolje rezultate nego što se očekivalo, pa se ulagači nadaju da će i druge nadmašiti procjene. No, podizanje cijena njihovih akcija je opasno jer bi mogao uslijediti oštar pad, ako te kompanije ne ispune očekivanja”, kaže Donald Selkin, strateg u kompaniji National Securities.

Nakon zatvaranja tržišta, IBM je juče izvijestio da su u proteklom tromjesečju njegovi prihodi pali već 12. kvartal zaredom, i to za 12 odsto u odnosu na isti lanjski period. Ipak, dobit tog tehnološkog diva bila je nešto veća od očekivanja, pa je cijena akcije IBM-a u produženom trgovanju skliznula samo 0,2 odsto, nakon što je u redovnom trgovanju skočila 3,4 odsto.

Od kompanija koje su dosad objavile poslovne izvještaje, njih gotovo 76 odsto ostvarilo je veću dobit nego što se očekivalo, što je iznad prosjeka od 70 odsto u prethodna četiri kvartala. No, što se prihoda tiče, samo oko 46 odsto kompanija nadmašilo je očekivanja, što je ispod prosjeka od 58 odsto u prethodna četiri kvartala.

To pokazuje da kompanije uspijevaju održati dobit, ali ne povećanjem prihoda i širenjem poslovanja, nego smanjenjem troškova.

A zbog visokog kursa dolara, što nagriza prihode i zarade američkih multinacionalnih kompanija s inostranih tržišta, i niske cijene nafte, analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u proteklom kvartalu pale za 2,6 odsto u odnosu na isti period lani.

Prihodi bi, procjenjuje se, mogli pasti za 2,8 odsto na godišnjem nivou. Ako se to pokaže tačnim, bio bi to najslabiji kvartal još od trećeg tromjesečja 2009. godine.

Ipak, tržište je stabilno jer analitičari obično procjene rezultata postave vrlo nisko kako bi kompanijama bilo lakše nadmašiti ih, a to otvara prostor za rast cijena akcija.

Pozitivno je juče na tržišta uticala i vijest da je kineska centralna banka smanjila stopu izdvajanja obavezne rezerve banaka s 19,5 na 18,5 odsto. To je već druge smanjenje te stope u posljednja dva mjeseca, čime monetarne vlasti pokušavaju podstaći kreditiranje, a time i rast ekonomije.

Taj je potez bio očekivan, s obzirom da se rast druge po veličini svjetske ekonomije već duže vrijeme usporava. Kineski BDP u prvom je tromjesečju porastao 7 odsto u odnosu na isti lanjski period, najsporije u šest godina.

Uprkos jučerašnjem rastu cijena akcija, na tržištu vlada oprez, na što ukazuje mršav obim trgovanja. Na američkim je berzama vlasnika juče zamijenilo 5,6 milijardi akcija, dok prosječan dnevni obim od početka mjeseca iznosi 6,3 milijarde.

I na evropskim su berzama cijene akcija juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,82 odsto, na 7.052 boda, dok je frankfurtski DAX skočio 1,74 odsto, na 11.891 bod, a pariški CAC 0,86 odsto, na 5.187 bodova. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!