Capital.ba

Tegeltija nije ispunio obećanje – Odgođeno usvajanje Zakona o multilateralnoj kompenzaciji

19.06.2013. / 13:35

zoran tegeltijaBANJALUKA, Domaći privrednici će očigledno još pričekati da se u Republici Srpskoj zakonski omogući multilaterarna kompenzacija, iako je ministar finansija RS Zoran Tegeltija javno obećao da će to biti u prvom kvartalu ove godine.

Ministar Tegeltija je u intervjuu za CAPITAL obećao da će Zakon o multilaterarnoj kompenzaciji biti usvojen do kraja aprila.

Kada smo ovih dana zatražili odgovor da li je prijedlog zakona urađen i usvojen na Vladi, te upućen u parlamentarnu proceduru, iz Ministarstva finansija nam je saopšteno da se Zakon o multilateralnoj kompenzacije može očekivati tek krajem godine!

Vlada Republike Srpske imenovala je radnu grupu koja, u saradnji sa Privrednom komorom RS, radi na pripremi zakonskih propisa neophodnih za donošenje ovog zakona, ali i tehničkih mogućnosti koji će omogućiti sprovođenje multilateralne kompenzacije i povećanje likvidnosti cjelokupne privrede“, poručili su za CAPITAL iz Ministarstva finansija RS.

Procedura usvajanja Zakona o jedinstvenom sistemu za multilateralne kompenzacije biće završena do kraja trećeg kvartala 2013. godine, tako da se aktivnosti oko prijavljivanja obaveza i sprovođenja multiratelarne kompenzacije mogu očekivati do kraja godine“, naveli su u Ministarstvu finansija.

Vladimir BlagojevicPortparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević kaže za CAPITAL da resorno Ministarstvo nije dalo obrazloženje zbog čega je donošenje ovog veoma značajnog zakona odgođeno za kraj godine, iako je Privredna komora više puta ukazivala na značaj donošenja Zakona o multiratelarnoj kompenzaciji.

Godinama ukazujemo na potrebu hitnosti rješavanja nelikvidnosti, kao jednog od gorućih problema privrede, ističe Blagojević, te dodaje da ovu tezu  potvrđuju i analize završnih računa privrednih društava u RS za 2012. godinu.

Potraživanja od kupaca u zemlji iznose 2,6 milijardi maraka, što je  za 9,8% više u odnosu na 2011. godinu kada su iznosila 2,38 milijardi KM. Potraživanja od povezanih pravnih lica u 2012. godini iznose 807 miliona KM, što je za 21,66 % više u odnosu na prethodnu godinu kada su iznosila 663 miliona KM.

Pavlović: Odlažu jer je država najveći dužnik

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović smatra da je Ministarstvo finansija RS usvajanje ovog zakona odložilo prvenstveno zbog toga što je sama država veliki dužnik prema privredi, pa moraju detaljno da sagledaju kakve bi „posljedice“ Zakon o multilaterarnoj kompenzaciji mogao da ostavi na priliv budžetskih sredstava.

Usvajanje ovakvog zakona je jednostavno ako donosilac zakona nije u obavezi da učestvuje u multilateralnim kompenzacijama. Kada su javne i druge budžetske institucije uključene – Ministartvo mora prvo da provjeri kakve će ‘posljedice’ to imati na prilive i obaveze iz budžeta, jer ne žele da budu izloženi posljedicama – jer su i sami veliki dužnici prema privredi. Zbog toga je ministar Tegeltija i odložio usvajanje zakona do kraja godine, što naravno nije dobro za privredu”, poručuje Pavlović za CAPITAL.

Multilateralna kompenzacija je metod koji se primenjuje u zemljama sa otežanom likvidnošću. Značajna korist po privredu je da se međusobna dugovanja smanje putem povezivanja subjekata koji kroz niz pojedinačnih ‘prebijanja’ i dugovanja mogu smanjiti stepen svoje zaduzenosti i obaveza.

Prednost takve ‘državne’ kompenzacije je da u njoj učestvuju i javna preduzeća, budžetski korisnici i na taj način se, ipak, rješava dio finansijskih transakcija za koje na tržištu nema ‘svježeg’ novca, pojašnjava Pavlović.

Likvidnost privrede u Republici Srpskoj, prema njegovim prognozama, u narednom periodu će se i dalje pogoršavati.

PDV i druge poreske obaveze su u strogim obavezama plaćanja i po zakonu svako kašnjenje je kazna od 10% obaveze uvećano za zatezne kamate do momenta izmirenja, a kada na primjer Ministarstvo poljoprivrede RS na isplati podsticaje – kazne nema! Time se likvidnost i dalje smanjuje, a novih investicija i priliva jednostavno nema. Smanjenja međusobnih obaveza u privredi značajna su za potrebe bilansa samih firmi, za mogućnost novih kreditnih aranžmana, kao i za dobijanje realnije slike o stanju u privredi, za koju bi morali u Vladi RS imati najviše interesa, jer bez “zdrave” privrede i zapošljavanja, budžet se neće puniti i obaveze se neće izvršavati”,  zaključuje Pavlović.

 

J.Despotović

 

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Tegeltija nije ispunio obećanje – Odgođeno usvajanje Zakona o multilateralnoj kompenzaciji

    1. FIORE

      šta je to multilateralna Kompenacija Tegeltija ?Objasni to svojim dopisnim studentima na svom privatnom fakultetu.?Jeli tvoja a ćera ode kod njegove ćerke na jahtu da nađe njegovog zeta brata od tvoje cesije od Tale za salate i nareske i moje njive , da ženimo ćerke “ah nivoa i seljaka” u PM ,pa zato je BiH posljednja na ljestvici i neka je.