Capital.ba

Tegeltija: BiH finansijski uništava entitete

05.11.2011. / 8:35

BANJALUKA, Pristanak da se za budžet institucija BiH za 2012. godinu sa jedinstvenog računa Uprave za indirektno oporezivanje obezbijede 924 miliona maraka sasvim sigurno bi urušio finansijsku stabilnost Republike Srpske i FBiH, ali i kantona i opština u oba entiteta.

Rekao je to u intervjuu “Glasu Srpske” ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija.
– Jednostavno ne postoji toliki fiskalni kapacitet unutar BiH da se za institucije BiH obezbijedi 924 miliona maraka – istakao je Tegeltija i dodao da se na mnogo pozicija može uštedjeti.
* S obzirom na to da su na posljednjoj sjednici Fiskalnog savjeta BiH izneseni različiti prijedlozi budžeta institucija BiH za 2012. godinu i nije bilo dogovora očekujete li uskoro usaglašavanje o ovom pitanju?
TEGELTIJA: Još nema dogovora o globalnom fiskalnom okviru unutar BiH za period od 2012. do 2014. godine. Problem je što ne možemo da se usaglasimo o tome koliko zajedničke institucije BiH treba da zahvataju novca sa jedinstvenog računa Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Zahtjevi institucija BiH se neprestano povećavaju, a sada su dostigli enormnu cifru koja prelazi 900 miliona maraka. To je mnogo više nego što je institucijama BiH u ovom trenutku potrebno, ali nažalost, oni ne žele da odustanu od te priče. Dva su razloga zašto ovaj iznos ne treba odobriti – prvo jer je prevelik i jer se na mnogo pozicija može uštedjeti, a drugo jer bi to sasvim sigurno urušilo finansijsku stabilnost RS i FBiH, ali i kantona i opština u oba entiteta.
* Koje je rješenje prihvatljivo za RS?
TEGELTIJA: Spremni smo da razgovaramo o svim pozicijama unutar budžeta, ali je problem što predstavnici zajedničkih institucija razgovaraju samo o prihodovanoj, ali ne i o rashodovanoj strani. U RS i međunarodnim institucijama preovladala su shvatanja da u institucijama BiH ima prostora za značajne uštede na rashodovanoj strani. U idućem periodu očekujem da svi zajedno vidimo kako i koliko sredstava može da se uštedi kako bi se izbjeglo nepotrebno trošenje sredstava. Na kraju krajeva, nije ni sporno da li toliko može da se potroši, već jednostavno ne postoji fiskalni kapacitet u BiH da bude obezbijeđeno 924 miliona maraka koliko se traži.
* Kada se mogu očekivati novi razgovori o budžetu institucija BiH?
TEGELTIJA: Vrijeme za usaglašavanje nacrta i prijedloga budžeta institucija BiH je sve kraće. Fiskalni savjet zasjedaće tokom ovog mjeseca kada dođe Misija MMF-a u BiH. Bez obzira na ishod tih razgovora mi ćemo krajem novembra Narodnoj skupštini predložiti nacrt budžeta RS kako bi do kraja godine bio usvojen prijedlog budžeta. Srpska ne može biti žrtva trgovanja kada je u pitanju globalni okvir.
* Kakav će biti budžet RS i ekonomska politika za iduću godinu?
TEGELTIJA: Budžet RS će biti u okvirima rebalansa budžeta za ovu godinu. Iako RS ima najniži deficit, koji bi na kraju 2011. godine trebalo da iznosi oko dva odsto, nastojaćemo da ga smanjimo i da se manje zadužujemo. Povećavaju nam se obaveze po osnovu servisiranja inostranog i unutrašnjeg duga i to će biti značajno veća pozicija nego posljednjih nekoliko godina. To će od svih budžetskih korisnika tražiti pravljenje značajnih ušteda, kako bi okvir budžeta održali na nivou dogovorenog, kako ne bi povećavali deficit i kako bi obezbijedili finansijsku stabilnost. Ekonomska politika će se kretati u okvirima plana rada Vlade RS za period od 2010. do 2014. godine. Kroz ovaj dokument pokušaćemo konkretizovati mjere koje će ići u pravcu poboljšanja uslova privređivanja u RS, stvaranja boljeg zakonodavnog okvira, mogućnosti privlačenja direktnih stranih investicija i veće odgovornosti pri trošenju novca.
* Na posljednjoj sjednici Fiskalnog savjeta BiH razmatrana je i uporedna analiza plata zaposlenih u institucijama BiH, RS, FBiH, i Brčko distrikta. Vidljivo je da su u FBiH plate najveće. Hoće li doći do ujednačavanja primanja?
TEGELTIJA: Strukture budžeta su veoma različite. Institucije BiH imaju plate i materijalne troškove, a nemaju sektore potrošnje. U FBiH je slično, jer se najveći dio obaveza po osnovu obrazovanja, unutrašnjih poslova i drugih oblasti nalazi na nivou kantona. Za razliku od njih Republika Srpska nosi cjelokupan teret realnog života, odnosno onoga što predstavlja i privreda i javni sektor. Bilo je povika o tome kako su plate u javnom sektoru Srpske velike, ali ova analiza je pokazala da RS najodgovornije troši svoj budžet i da su izdvajanja za budžetske korisnike najniža. Iako imamo najniže plate u javnom sektoru, one neće biti povećane. Srpska mora ići u pravcu rasta BDP-a i ispunjenja ciljeva o učešću javnih rashoda u BDP-u, jer je to jedini način da obezbijedimo razvoj RS.
Dug FBiH
* Jedinica za krajnju potrošnju Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje nije formirana, jer FBiH nije imenovala svog predstavnika. Kako komentarišete opstrukcije FBiH da ne vrati dug RS?
TEGELTIJA: Mislim da je revizija duga posao za Upravu za indirektno oporezivanje gdje radi 2.500 ljudi, a ne Jedinicu koju čine tri čovjeka. Ako se misli da tri čovjeka mogu da naprave reviziju, onda je to velika zabluda. Zahtjev da se formira Jedinica samo je pokušaj da se odgodi izvršavanje obaveza FBiH prema RS. To da li je Jedinica formirana ili ne i kada će biti ne može amnestirati FBiH da vrati dug RS. Ako do 7. novembra kada ističe rok ne bude gotova analiza o dugu FBiH od strane Jedinice očekujem da bude donesena odluka da FBiH izvrši povrat 30 miliona duga koji je preostao iz druge polovine 2010. godine. Glas Srpske

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!