Capital.ba

Emigraciona kriza pozitivno utiče na privredni rast Austrije

14.12.2015. / 20:53

austrijaBEČ, Talas izbjeglica koji stiže u Austriji mogao bi da podupe privredni rast te zemlje ako Beč nastavi sa njihovom brzom integracijom, saopštio je MMF.

Stotine hiljada migranata, od kojih mnogi bježe od rata i siromaštva sa Bliskog Istoka, iz Avganistana i drugih zemalja, pristiže u Austriju od početka septembra, a većina njih nastavlja put dalje u susjednu Njemačku.

Dio njih ipak ostaje, a MMF očekuje da će ove godine Beč imati od 80.000 do 90.000 zahtjeva za azil, što odgovara procentu od oko 1,0 odsto austrijskog stanovništva, a sličan broj se očekuje i iduće godine.

“Procenjujemo da bi povećani priliv izbjeglica u periodu od 2015 do 2020. godine mogao da podigne potencijalni rast bruto društvenog proizvoda zemlje (BDP) za 0,25 procentnih poena do 2020. i da smanji troškove za neto penzije i zdravstvo u sličnom iznosu”, navodi MMF u saopštenju, objavljenom poslije redovne godišnje posjete Beču.

Šef misije Fonda u Austriji, Nikolaj Georgijev, rekao je, međutim, na konferenciji za novinare da je ta procjena “pomalo konzervativna”.

“Imamo i scenario sa višim stopama zapošljavanja koji bi u najboljem slučaju rastu austrijskog BDP-a doprinio sa još jednom četvrtinom poena u pet godina”, rekao je on.

MMF, međutim, smatra da bi migrantska kriza mogla da bude i značajan izazov za austrijsku privredu, izražavajući sumnju u pogledu mogućnosti Austrije da ostane u budžetskim okvirima 2016. godine, navodi britanska agencija. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!