Capital.ba

Taksa na najlonske kese

26.05.2010. / 8:45

BEOGRAD, Plastične kese, koje dobijamo besplatno u samoposlugama, uskoro bi mogle da odu u prošlost! Uredbom o plaćanju takse na proizvodnju običnih najlon kesa proizvođači i uvoznici plaćaće državi naknadu i do 200 evra po toni!
– Naknada se obračunava prema vrsti i sastavu kesa – kaže za “Novosti” Bojan  Đurić, državni sekretar u Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja. – Za plastične kese sa aditivima taksa je 1.000 dinara po toni, a za one bez aditiva, koje su najveća opasnost po životnu sredinu – 20.000 dinara po toni.
Procjenjuje se da u Srbiji ima oko 100 proizvođača kesa. Takođe, prema nekim procjenama, u našoj zemlji se godišnje baci oko milijarda i po najlon kesi. Najlonke su zbog svog lošeg kvaliteta, uglavnom, za jednokratnu upotrebu, pa ne čudi što ih građani bacaju gdje stignu. Da bi se razgradile potrebno je više stotina godina. Njihovim spaljivanjem, s obzirom na to da zadrže polietilen, oslobađaju se kancerogeni gasovi.
– Namera nam je da stimulišemo proizvodnju kesa veće debljine koje će se naći u kategoriji ambalaže za višekratnu upotrebu – objašnjava Đurić.
Takse, koja će biti uplaćivana Fondu za zaštitu životne sredine, neće se odnositi na biorazgradive kese.

Vranje kao primjer
Ukoliko neku od obaveza iz Uredbe proizvođači i uvoznici kesa ne budu ispunili zaprećene su im kazne od pola do milion dinara. Inače, Vranje je prvi grad u Srbiji u kome će od ove jeseni na pijacama, u prodavnicama i u pekarama biti zabranjeno korišćenje plastičnih kesa. Odluka o tome donijeta je 2008. godine.  Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!