Capital.ba

Tak: Nenaplativost kredita usporava ekonomski rast Srbije

09.06.2014. / 7:20

svjetska bankaBEOGRAD, Potpredsjednica Svjetske banke Lora Tak ocijenila je da je jedan od najvećih problema bankarskog sektora u Srbiji visok udio nenaplativih kredita od skoro 30 odsto i podsjetila da Srbija i dalje plaća penale na dio kredita od 619,81 milion dolara, koje još nije povukla. 

Tak je upozorila da visok udio loših zajmova doprinosi slaboj kreditnoj aktivnosti banaka i sporom ekonomskom rastu zemlje. Ona, naime, smatra da trenutno zakonodavstvo u Srbiji ne pogoduje rješavanju problema nenaplativih kredita.

– Zakoni prije idu na ruku dužnicima nego kreditorima, a s druge strane problem komplikuje i nespremnost banaka da prepoznaju gubitke – rekla je Tak za agenciju Tanjug.

Narodna banka Srbije bi zato, smatra ona, trebalo da igra veću ulogu kako bi pogurala banke da prepoznaju loše kredite. Trebalo bi, kazala je, uvesti štrože rokove za nelikvidnost i stečajni postupak.

– I druge mjere bi mogle da budu razmotrene, poput uvođenja efektivnijeg okvira za dobrovoljno korporativno restrukturiranje, ili drugačijeg tretmana računa u blokadi, tako što bi se obezbjedili adekvatni podsticaji u vidu razmjene duga za kapital – navela je Tak koja je nedavno boravila u Beogradu.

Ona je podsjetila da je sada samo bankama dozvoljeno da kupuju nenaplative kredite građana i preduzeća, ali kako je rekla, bilo bi dobro da se to dozvoli i drugim investitorima. Na kraju, dodaje, i prevare su veliki problem, pa bi privredni zakoni trebalo da uvedu štrože sankcije za lažne transfere.

Govoreći o sredstvima koje je Svjetska banka odobrila Srbiji, Tak je podsjetila da od ukupno odobrenog novca još nije povučeno 619,81 milion dolara.

Za projekte lokalnih usluga još nismo povukli 7,57 miliona dolara kredita, na koje plaćamo godišnju kamatu od 0,33 odsto plus libor (vrijednost međubankarske kamate na Londonskoj berzi).

Tu je i zajam u iznosu od 5,29 miliona dolara, koji je odobrila Međunarodna banka za obnovu i razvoj (IBRD – dio Svjetske banke), za projekat Regionalni razvoj Bora. Za taj kredit Srbija plaća kamatu od 0,61 odsto plus libor, ali i penale, odnosno proviziju za nepovučen iznos od 0,25 odsto, precizirala je Tak.
Ona je dodala da iz IDA fonda, pri Svjetskoj banci, nije povučeno oko 10 miliona dolara, a kako je rekla, Srbija za uslugu što taj odobren novac stoji, plaća 0,75 odsto godišnje.

Lora Tak je poručila da je Svjetska banka i ubuduće spremna da kreditno podrži različite oblasti u Srbiji, poput reforme javnog sektora, politike koja bi povećala zaposlenost i konkurentnost, reforme finansijskog sektora.

To će, međutim, dodala je, biti moguće samo uz program Međunarodnog monetarnog fonda.
Ona je najavila da će Svjetska banka Srbiji odobriti kredite za investicije u nekretnine o čemu je, kako je rekla, već bilo riječi sa srpskim vlastima. Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!