Capital.ba

Tabaković: Banke ne iznose kapital, već se razdužuju

19.11.2012. / 13:34

BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je danas da u bankarskom sektoru u Srbiji nema naznaka negativnih tokova, odnosno iznošenja kapitala.

“Nemamo ni naznaka negativnih tokova u smislu napuštanja sistema, naprotiv”, rekla je guverner. Razduživanje banaka u Srbiji prema svojim maticama jeste činjenica, ali NBS prati sva ta kretanja i zna po kom osnovu novac ulazi u bankarski sistem i izlazi, rekla je Tabaković na predstavljanju novembarskog Izvještaja o inflaciji.

“U napisima u štampi koji neargumentovano govore o iznošenju kapitala banaka ne vidim zlu namjeru već rezultat nedovoljne aktivnosti NBS koja javnosti nije objasnila šta je razduživanje, a šta iznošenje kapitala”, istakla je guverner.
Kako je precizirala, banke sa ovog tržišta se ne povlače sem najave da se “Hipo grupacija” povlači iz dijela Evrope, ne samo iz Srbije.

Još uvijek u Srbiji bankarski sektor ima profit, ali tradicionalno uredno izmirivanje kreditnih obaveza od strane građana počinje da bude problem jer nema sigurnosti radnog mjesta, navela je Tabaković. “Još uvijek smo poželjno tržište za bankarski sistem, voljela bih da je tako i za oblast proizvodnje i trgovinskih lanaca”, naglasila je ona.

Banke imaju visoku likvidnost, ali nema onih koji traže kredite, rekla je Tabaković ističući da jedan od glavnih razloga za zabrinutost predstavlja što nema proizvodnje za izvoz koja bi generisala preko potrebne prihode u devizama.

Upitana o kontroli Razvojne banke Vojvodine, Tabaković je navela da ti podaci sada spadaju u domen povjerljivosti što nije motivisano time da se bilo šta krije od javnosti, već činjenicom da određene podatke treba saopštavati kada je za to vrijeme.
Kada se kontrola obavi u cjelosti i kada se izvještaj dostavi Razvojnoj banci Vojvodine, ona će tada imati pravo da dostavi primjedbe na njega, kazala je ona ističući da “taj dio raščišćavajućih stvari ne treba iznositi u javnost sada”.

Guverner je naglasila da je štednja u bankama na istorijskom maksimumu od više od osam milijardi evra i prirast štednje u novembru ove godine, kao mjesecu štednje, bio je gotovo istovjetan kao prošle godine.

Što se tiče učešća problematičnih kredita, Tabaković je istakla da su oni posljednje tri godine na stabilnom nivou od 18 do 19,9 odsto, što je značajno više nego u okruženju, ali ne zbog toga što u Srbiji ima mnogo više loših kredita već je procjena rizičnih plasmana konzervativnija.

Ona je najavila da će biti organizovana konferencija – Beogradska inicijativa, koja će okupiti učesnike Bečkog sporazuma “i šire” i na kojoj će biti napravljen dogovor šta može da se uradi povodom problematičnih kredita i rezervacija za njih. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!