Capital.ba

Svjetski stručnjaci iz oblasti osiguranja dolaze u Banjaluku

09.10.2014. / 11:33

               – Agencija za osiguranje Republike Srpske će 2015. godine biti domaćin jubilarne 10. konferencije CESEE ISI na kojoj će ugostiti više od četrdeset svjetskih stručnjaka iz oblasti osiguranja.
               – Agencija, Vlada i društva za osiguranje formirali tim za edukaciju o značaju imovinskog osiguranja, nakon što su poplave pričinile štetu od oko 1,3 milijarde KM, od čega je samo 60 miliona KM bilo osigurano.

BANJALUKA, Predstavnici Agencija za osiguranje Republike Srpske upravo su se vratili iz Moldavije, gdje su u gradu Kišnjevu učestvovali na 8. međunarodnoj konferenciji supervizora u osiguranju centralne, istočne i jugoistočne Evrope (CESEE ISI). Učestvujući kao ravnopravna članica u svojstvu supervizora tržišta osiguranja Republike Srpske, Agencija za osiguranje Srpske jača svoju međunarodnu poziciju, kaže u intervju za poslovni portal CAPITAL.ba direktorica image1Agencije Božana Šljivar.

 

CAPITAL: Šta zapravo predstavlja CESEE ISI inicijativa?

ŠLJIVAR: CESEE ISI (Central, Eastern and South Eastern Europe Insurance Supervision Initiative) je udruženje supervizora u osiguranju u zemljama centralne, istočne i jugostične Evrope. Među pokretačima ove inicijative nalaze se Austrija, Rusija, Mađarska, Rumunija, Srbija, Ukrajina i Slovenija, koje se zajedno sa drugim zemljama iz tih regiona okupljaju dva puta godišnje da prodiskutuju o bitnim temama za tržište osiguranja. Cilj ove međunarodne inicijative je rad na uspostavljanju i jačanju supervizorskih kapaciteta u regionu, međugranična saradnja u nadzoru, te razmjena iskustava sa različitih tržišta. Agencija za osiguranje Republike Srpske učestvuje kao ravnopravna članica u svojstvu supervizora tržišta osiguranja Republike Srpske.

Šta očekujete da će Agencija za osiguranje Srpske dobiti od ove Inicijative?

ŠLJIVAR: Agencija kroz ovu inicijativu radi na intenziviranju saradnje sa regionalnim supervizorima, kao i unapređenju sopstvene regulative i prakse nadzora. Kontinuirana edukacija i kontakti sa regulatorima sa razvijenih evropskih tržišta samo su neke od prednosti ove inicijative. Na konferencijama CESEE ISI, pored predstavnika supervizora iz različitih zemalja, učestvuju i stručnjaci iz prakse, kao i predstavnici različitih međunarodnih tijela poput Međunarodnog udruženja supervizora u osiguranju i Međunarodnog udruženja aktuara. Agencija za osiguranje Republike Srpske će biti domaćin jubilarne desete konferencije CESEE ISI na jesen 2015. godine ugostiće u Republici Srpskoj oko četrdesetak stručnjaka iz svijeta osiguranja.

Kako izgleda regulatorni okvir tržišta osiguranja u Srpskoj u poređenju sa zemljama regiona?

ŠLJIVAR: Regulatorni uslovi za obavljanje poslova i djelatnosti osiguranja propisani su Zakonom i podzakonskim aktima Agencije RS koje su javni, objavljuju se (pored obavezne objave u „Službenom glasniku“) i na internet stranici Agencije RS. Agencija RS je donijela 68 podzakonski akt radi provođenja zakona iz oblasti osiguranja. Agencija je propisala sadržaj i oblik obaveznih nadzornih i statističkih izvještaja koje društva za osiguranje i posrednici dostavljaju Agenciji RS.
Garantne šeme i propisi koji regulišu zaštitu osiguranika i trećim oštećenim licima usklađeni su u značajnoj mjeri sa razvijenim zemljama regiona poput Austrije u Slovenije. Informacioni sistem Agenciji omogućava praćenje ključnih pokazatelja iz poslovanja i pravovremenu reakciju uz primjenu različitih mjera. Ističem da ni jedno društvo iz Republike Srpske nije otišlo u stečaj u posljednjih 12 godina.

Kakvi su planovi Agencije za unaprijeđenje regulative, a u kontekstu usklađivanja propisa sa zakonodavstvom EU?

sljivarŠLJIVAR: Agencija je fazi uvođenja određenih elemenata nadzora zasnovanog na riziku (Risk Based Supervision), u onoj mjeri u kojoj je to izvodljivo u našem pravnom sistemu. Nadzor koji se zasniva na rizicima fokusiran je na otkrivanje, analizu i i umanjenje rizika, prije nego što isti proizvedu posljedice u poslovanju društva za osiguranje, za razliku od trenutnog režima nadzora koji se bazira na otklanjanju utvrđenih nepravilnosti i nezakonitosti nakon njihovog nastanka.
Takođe, trenutno je u toku i projekat Svjetske banke pod nazivom FIRST, koji za cilj ima reformu tržišta obaveznog osiguranja od autoodgovornosti i liberalizaciju tarifa. Nastojimo da regulativu osiguranja Republike Srpske usaglasimo sa reulgativom EU u onoj mjeri u kojoj je to moguće, a imajući u vidu da je u EU u toku uvođenje Solvency II režima supervizije, dok je kod nas na snazi Solvency I, te da se ne naruše interesi tržišta osiguranja Republike Srpske.

Kako biste opisali saradnju Agencije sa društvima za osiguranje iz Republike Srpske?

ŠLJIVAR: Agencija ima ustaljenu praksu da nakon svake izvršene kontrole pozove upravu društva za osiguranje na sastanak na kojem se razgovara o uočenim nepravilnostima i nedostacima. Cilj Agencije je da se te nepravilnosti otklone u što kraćem roku, a to se, pored ostalog, postiže razgovorom i kolegijalnim odnosom sa društvima.
Prilikom donošenja podzakonskih akata Agencija pokreće javnu raspravu u kojem učestvuju društva za osiguranje sa predlozima i sugestijama. Pored toga, Agencija često sarađuje sa društvima prilikom organizacije edukativnih seminara i drugih aktivnosti od značaja za sektor osiguranja. Primjera radi, Agencija je u saradnji sa Udruženjem društava za osiguranje Republike Srpske, a na prijedlog Vlade RS, imenovala zajednički tim koji će raditi na aktivnostima edukacije i podizanja nivoa finansijske pismenosti stanovništva RS o imovinskom osiguranju. Kao što znate, poplave su pričinile štetu od oko 1,3 milijarde KM, a svega 60 miliona KM je bilo osigurano i nadamo se da će u budućem periodu stanovništvo spremno dočekati ovakve i slične elementarne nepogode.

Kakvo je trenutno stanje na tržištu osiguranja RS?

ŠLJIVAR: Pozitivni trendovi dinamičnog rasta i promjene strukture premije su usporeni u poslednje tri godine, prije svega zbog otežanih ekonomskih prilika (smanjena privredna aktivnost, visoka stopa nezaposlenosti, porast javnog duga).
Životno osiguranje već cijelu deceniju bilježi dinamičan i nadprosječan rast, koji je među najvećim u regionu. Struktura premije se poboljšava u pravcu neobaveznih i životnog osiguranja, ali je još uvijek nepovoljna, jer dominira obavezno osiguranje od autoodgovornosti.
Ekonomska kriza uticala je na domaće tržište osiguranja, što se prvenstveno ogleda u manjem porastu obračunate premije, smanjenju prihoda po zaposlenom i pogoršanju likvidnosti, u odnosu na prethodne periode.
Razvijeni su različiti oblici zaštite i edukacije potrošača i korisnika usluga osiguranja, uključujući i djelovanje Kancelarije Ombudsmana, do sada jedinstvene institucije na finansijskom tržištu u BiH. U cilju edukacije potrošača, Agencija je počela sa izdavanjem edukativnih brošura – informatora, koji se besplatno distribuišu. Ombudsman u osiguranju je primljen u članstvo International Network of Financial Services Ombudsman Schemes (INFO Network).
U međunarodnoj komparaciji tržište osiguranja RS se može okarakterisati kao nerazvijeno (premija po stanovniku iznosi 107 KM, a učešće premije u BDP je 1,8%). Razloge zaostajanja treba tražiti, kako u opštim ekonomskim preduslovima (ekonomska i monetarna stabilnost, dostignuti nivo životnog standarda), tako i u posebnim (nedostatak kulture osiguranja, nizak nivo finansijske pismenosti stanovništva).
Dalji razvoj ovog segmenta finansijskog sistema svakako da je limitiran opštim ekonomskim uslovima, a potrebna je i sistemska podrška. Za dalji razvoj ovog tržišta bitni su poreski, te drugi podsticaji za životno osiguranje. Zakonskom i drugom regulativom potrebno je uspostaviti različite oblike obaveznog osiguranja, po uzoru na razvijene evropske zemlje. Kod privrednih subjekata treba razvijati spoznaju da osiguranje nije samo trošak, već i investicija koja poslovanje štiti od različitih rizika i obezbjeđuje mu kontinuitet.

 

Izvor: CAPITAL.ba

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!