Capital.ba

Svjetska banka snizila prognozu rasta azijskih zemalja

05.10.2015. / 15:17

svjetska bankaVAŠINGTON, Svjetska banka (SB) je snizila prognozu ovogodišnjeg rasta privrede zemalja azijsko-pacifičkog regiona sa 6,7 na 6,5 odsto zbog rizika od usporavanja privrede Kine i podizanja američkih kamatnih stopa.

\”Prognoze ekonomskog rasta za Kinu ukazuju na dalje postepeno usporavanje privrednog rasta\” navodi se u izvještaju banke koja je izrazila zabrinutost da bi druga najveća ekonomija svijeta mogla naglo da uspori nakon berzanskog previranja i pada proizvodnje u proizvodnom sektoru.

SB dodaje i da je Kina dovoljno sposobna da ublaži rizik i spriječi oštro usporavanje ekonomije.

U revidiranoj prognozi rasta Banke u odnosu na podatke iz aprila ove godine za ovaj region, očekivani privredni rast u Kini za ovu godinu je 6,9 odsto, za narednu 6,7 odsto, a 2017. je 6,5 odsto. U 2014. godini on je iznosio 7,3 odsto, prenosi AFP.

Prognoza prosječnog privrednog rasta za zemlje ovog regiona za ovu godinu iznosi 6,5 odsto, za narednu 6,4 odsto a za 2017. očekuje se rast od 6,3 odsto. U 2014 privredni rast je dostigao 6,8 odsto.

U prognozu rasta uključene su osim Kine i Malezija, Filipini, Tajland, Vijetnam, Kambodža, Laos, Mjanmar, Fidži, Nova Gvineja,Solomonska Ostrva i Istočni Timor.

U Maleziji se očekuje rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) za ovu godinu od 4,7 odsto, za narednu 5,3 odsto za 2017.godinu 5,5 odsto dok je u 2014. on iznosio šest odsto.

U Indoneziji BDP u ovoj godini bi trebalo da poraste 4,7 odsto, u narednoj 5,3 odsto a u 2017. 5,5 odsto, dok je u 2014. on iznosio pet odsto.

Istočna Azija svjetskom privrednom rastu doprinosi s gotovo dvije petine, pokazuju podaci Svjetske banke. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!