Capital.ba

Svi makroekonomski pokazatelji negativni

19.07.2011. / 23:14

ZAGREB,  Vrijednost dospjelih neizvršenih obaveza u Hrvatskoj dostigao je novi rekord od 39,9 milijardi kuna (5,362 milijardi evra), nakon što je u maju porastao za još 807,7 miliona kuna.

U publikaciji Hrvatske privredne komore za prvih šest mjeseci navodi se da su svi osnovni makroekonomski pokazatelji hrvatske privrede u prvih šest mjeseci bili negativni, a rekordan je bio broj nelikvidnih/insolventnih poslovnih subjekata (84 692), kojih je svakog mjeseca bilo više za za 2,2 odsto ili novih 1 808 subjekata. To znači da neprestano novi subjekti ulaze u blokadu, dok malo koji iz nje izlaze.

U izvještaju se posebno naglašava ogroman problem nelikvidnosti, gdje je stanje alarmantno, te da nijedan od makroekonomskih pokazatelja nije pozitivan.

Tako je u maju bilo 5 798 nelikvidnih poslovnih subjekata u kratkotrajnoj blokadi do 60 dana, što je čak za 726 više nego prethodnog mjeseca.

Dalje se navodi da je alarmantna činjenica da se samo u posljednje dvije godine iznos neizvršenih osnova za plaćanje gotovo udvostručio (za čak 18,7 milijardi kuna), te trenutno dostiže 80 odsto transakcionog novca u sistemu.

U istom razdoblju se broj blokiranih poslovnih subjekata – onih koji ne isplaćuju plate, poreze, ni doprinose, povećao se za čak 28 000.

Isti izvještaj navodi i da je zabilježen nastavak rasta budžetskog deficita, koji je u prvih pet mjeseci iznosio 7,5 milijardi kuna, što je pola milijarde kuna ili 7,8 odsto više nego u istom razdoblju prošle godine.

Kao glavni razlozi slabijeg punjenja budžeta su lošije oporezivanje poreskih prihoda, ali i pad prihoda od socijalnog doprinosa, koji su druga po veličini stavka u prihodima.

U izvještaju se dodaje da je inostrani dug dostigao nivo od 47,1 milijardi evra. Pri tome je u zaduživanju prednjačila država, čiji je inostrani dug na godišnjem nivou povećan za 30 odsto.

Bruto domaći proizvod imao je pad od 0,8 odsto u prvom kvartalu. Industrijska proizvodnja u prvih pet mjeseci imala je pad od 1,9 odsto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Turizam je isto u padu jer su majska kretanja znatno uticala na kumulativni rezultat u prvih pet mjeseci, kada je ukupno ostvareno 2,5 odsto manje noćenja u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!