Capital.ba

Sveobuhvatnim reformama do jače ekonomije

13.05.2013. / 9:16

ekonomijaBANJALUKA, Decentralizovana priroda BiH omogućila je Vladi Republike Srpske da provodi sveobuhvatne ekonomske reforme, koje za cilj imaju poboljšanje situacije s ciljem stvaranja novih radnih mjesta, povećanja životnog standarda, te usklađivanja zakona i prakse Srpske sa zakonodavstvom EU, navodi se u Devetom izvještaju Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN.

“Dok je na drugim mjestima u BiH započinjanje novih poslova dugotrajan i težak proces, naročito za strane investitore, u Republici Srpskoj to traje svega 21 dan. Taj period će se uskoro smanjiti na svega tri dana, što će doprinijeti da Srpska postane jedno od područja koje je najviše naklonjeno poslovnom razvoju”, ističe se u dijelu Izvještaja koji se tiče ekonomskih reformi i razvoja.

U tekstu se dodaje da će Republika Srpska usvojiti i plan koji će do kraja ove godine omogućiti registraciju novih preduzeća po “one-stop shop” sistemu u jednoj agenciji, u kojoj će i primati odluku o registraciji za ne više od tri dana. “Plan će, takođe, uskoro omogućiti registraciju poslova putem interneta”, navodi se u dokumentu.

Uz napomenu da Republika Srpska predano radi na privlačenju novih investicija, u Izvještaju se podsjeća da su i međunarodni stručnjaci prepoznali brz napredak Vlade Srpske u procesu ekonomskih reformi, posebno u poređenju sa Federacijom BiH /FBiH/.

U izvještaju iz maja 2011. godine, Istraživačka služba Kongresa SAD /US Congressional Research Service/ napisala je da su “posmatrači primijetili da je Republika Srpska krenula brže u provođenju ekonomskih reformi i da je ostvarila veći ekonomski rast nego FBiH zbog manje glomazne upravljačke strukture u Republici Srpskoj”.

Međunarodna krizna grupa je u sličnom tonu navela da je “Vlada Srpske efikasnija od Vlade FBiH”, “konzumira” mnogo manji udio BDP-a i brže provodi reforme.

U Izvještaju se ističe da je, međutim, poslovno okruženje Republike Srpske, koje je sve otvorenije, često predmet previda zbog “krivice udruživanja” sa FBiH, gdje započinjanje posla traje mjesecima i često je “zaglibljeno” u slojeve birokratije i korupcije.

Republika Srpska je, tako, pogrešno povezana sa lošim rezultatima koje BiH dobija svake godine u izvještaju “Duing biznis” /Doing Business/ Svjetske banke.

“Izvještaj iz 2013. predstavlja nimalo laskavu sliku BiH, rangirajući je na 126. mjestu od 185 ekonomija u kategoriji jednostavnosti poslovanja. Ali `Duing biznis` izvještaj o BiH nema gotovo ništa zajedničko sa jednostavnošću poslovanja u Srpskoj, zato što su procjene ovog izvještaja u potpunosti zasnovane na scenariju zamišljenog preduzeća u Sarajevu, glavnom gradu FBiH. Decentralizovana struktura BiH omogućila je Srpskoj da razvije potpuno drugačije i mnogo više poslovno-orijentisano okruženje od onog u FBiH”, navodi se u tekstu.

Takođe, Republika Srpska je prihvatila šansu koju joj je pružio proces stabilizacije i pridruživanja i u skladu sa svojim mogućnostima, kroz stalnu akciju, doprinijela provođenju reformi neophodnih za punopravno članstvo u EU.

“Prema izvještajima Evropske komisije, Srpska je u značajnoj mjeri nadmašila FBiH u postizanju reformi koje zahtijevaju Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i Prelazni sporazum. Posljednji izvještaj Evropske komisije o napretku BiH bilježi višestruke napore Srpske u približavanju njenih zakona i podzakonskih akata sa pravnim sistemom EU”, ističe se u Devetom izvještaju Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!