Capital.ba

Sve duži red pred državnom kasom

14.10.2010. / 20:07

BEOGRAD, U Ministarstvu finansija kažu da je izrada rebalansa budžeta pri kraju i da će time biti obezbijeđeno šest milijardi dinara za opštine i socijalnu pomoć.

Sve je duži red pred državnom kasom. Da li će biti novca i za toplane, RTS i prosvjetu, u Ministarstvu finansija, međutim, ne žele da objave.

Za sada je poznato da će jedino penzioneri dobiti jednokratnu pomoć od 5.000 dinara prije usvajanja rebalansa republičkog budžeta.

Novac čekaju penzioneri, Beogradski univerzitet, toplane za gas i RTS za prenose skupštine. A svima su pare obećane iz rebalansa budžeta – penzionerima za bonuse sedam milijardi dinara; Beogradskom univerzitetu za grijanje oko milijardu dinara; toplanama za gas oko milijardu dinara; RTS-u za prenos Skupštine oko tri milijarde dinara.

Ukupno, dakle, oko 12 milijardi dinara. Da li će u budžetu biti novca za sve koji ga očekuju, u Ministarstvu finansija nisu željeli da kažu.

Kako navode, o detaljima rebalansa budžeta biće riječi tek pošto ga Vlada Srbije usvoji, jer su izmjene moguće i u posljednjem trenutku. Ipak, iz Ministarstva poručuju da će dugovi toplana biti riješeni, i da se niko od građana neće smrzavati.

Nije poznato ni odakle će taj novac doći. O tome gdje i kako država može da obezbijedi novac i sami ekonomisti imaju različita mišljenja. Jedni veruju da je to moguće samo dodatnim zaduživanjima, a drugi da će on biti obezbijeđen iz dodatnih prihoda.

Saradnik Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) Saša Đogović očekuje da će se država dodatno zadužiti.

“Budući da prihoda nema u takvoj dinamici koji bi mogli da podmire te povećanje rashode, nema drugog izbora nego izvori finansiranja spolja, odnosno tuđi izvori finansiranja, koji idu od klasičnih komercijalnih kredita kod poslovnih banaka, ili pak izdavanjem trezorskih zapisa”, navodi on.

“U svakom slučaju, riječ je o novom zaduživanju države, kako bi se podmirila tekuća potrošnja ili subvencionisala poslovanja preduzeća ili recimo fakulteta”, ocjenjuje Đogović.

Vladimir Gligorov iz Bečkog ekonomskog instituta smatra da ima prostora za ispunjenje nekih obećanja.

“Budžet bi trebalo bolje da se puni prije svega što je inflacija ubrzana, tako da imate dodatan inflatorni porez koji doprinosi boljem punjenju budžeta. Tako se meni čini, i zbog toga je vjerovatno moguće ispuniti neka od ovih obećanja koja su data ili bar djelimično nadoknaditi te neke dugove koji su se nagomilali”, ocjenjuje on.
Rashodi i do 17 milijardi dinara
U Ministarstvu finansija kažu da su svi dodatni izdaci dogovoreni sa MMF-om, koji je na posljednjim razgovorima u Beogradu, Srbiji dozvolio povećanje rashoda po osnovu boljeg punjenja budžeta. A to znači, kako je objašnjeno, da rashodi mogu da porastu i do 17 milijardi dinara. B92

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!