Capital.ba

Svakom četvrtom zaposlenom u Hrvatskoj blokiran račun

15.06.2015. / 18:29

zagrebZAGREB, Svaki četvrti zaposleni stanovnik Hrvatske ima račun u blokadi dužoj od 365 dana, a blokirani građani dužniji su od privrede.

Blokada računa podrazumijeva uzimanje trećine prihoda koji se na njega slije. Više od 300.000 blokiranih živi s primanjima manjim od 2.500 kuna (328 evra) mjesečno, a kad im se od toga odbije blokirana suma ostaje im oko 200 evra mjesečno za cijelu porodicu, što nije dovoljno ni za osnovne mjesečne troškove, prenio je portal Indeks.hr.

Razlog ogromnom broju blokada je legalizovano kamatarenje i aktivnost državne Finansijske agencije (Fina) na čiji se nalog blokoraju računi, kažu u udruženju “Blokirani”.

Prema podacima Fine, krajem februara ove godine u Hrvatskoj je blokirano 317.224 računa građana sa ukupnim dugom od 31,46 milijardi kuna (4,13 milijardi evra) i 47.828 poslovnih subjekata s dugom od 28,9 milijardi kuna (3,8 milijardi evra).

Poređenja radi, u novembru 2010. godine u blokadi je bilo ukupno 25.606 fizičkih osoba (obrtnici, samozaposleni, bez zaposlenih osoba). Već sredinom 2011. godine u Hrvatskoj je blokirano 166.000 građana, a broj osoba u dužničkom “ropstvu” galopirajući se povećavao, pri čemu se tome ne nazire kraj, navode u udruženju Blokirani.

Od blokade računa nije izuzeta ni jedna kategorija stanovništva, tako da ona pogađa i primaoce socijalne pomoći, ljude u bolnici na aparatima, ratne veterane, invalide, nezaposlene, pa i porodice sa teško bolesnom djecom, kažu u udruženju.

Blokada računa građana sprovedi se bez sudskog procesa, bilo kakve presude ili njihove saglasnosti i a Blokirani građani nemaju mogućnost ni da se žale, jer ih nadležni nisu čak ni upoznali s razlozima blokade niti su im uručili rješenje o blokadi, kažu u udruženju “Blokirani” koje je danas prikupljanjem potpisa pokrenulo akciju za samoorganizovanje 320.000 blokiranih građana, prenio je Indeks.hr. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!