Capital.ba

Svaki treći Afrikanac spada u srednju klasu

07.05.2011. / 18:29

KEJPTAUN, Znatan privredni rast u Africi u posljednjoj deceniji je povećao udio tamošnje srednje klase na trećinu od preko milijarde stanovnika ovog kontinenta, objavila je Afrička banka za razvoj (AfDB).

Iz studije Afričke banke za razvoj (AfDB) proizilazi da bi danas u srednju klasu moglo da se uvrsti 313 miliona Afrikanaca, prema 151 milion u 1990. i 196 miliona u 2000. godini, prenosi AFP.

AfDB ipak naglašava da je oko 60 odsto današnjih pripadnika srednje klase u Africi jedva nešto malo iznad crte koja ih odvaja od siromaštva, prenio je Rojters.

AfDB je kao mjerilo za pripadnost osobe srednjoj klasi uzela potrošnju od dva do 20 dolara dnevno prema cijenama iz 2005.

Navodi se podatak da je posljednjih godina u praktično svim zemljama Afrike povećana prodaja frižidera, televizora, mobilnih telefona, motora i automobila.

U Gani je, na primjer, od 2006. brojnost vlasnika motora i automobila povećana za 81 odsto.

U ovoj zapadnoafričkoj državi bi privredni rast u 2011. mogao da dostigne čak 12 odsto, pošto je decembra prošle godine počela komercijalna eksploatacija nafte.

Južna Afrika, privredno najrazvijenija zemlja kontinenta, je 2007. imala 300 automobila na 1.000 stanovnika, što je preko dva puta više nego pet godina ranije.

Afrikanac iz srednje klase uobičajeno ima i sopstvenu kuću, opredjeljuje se za privatno, a ne državno zdravstveno osiguranje i troši više novca na hranu i školovanje djece.

Ukupno gledano, srednja klasa je najjača u sjevernoafričkim zemljama – Tunisu, Maroku, Egiptu i Alžiru u kojima 75 odsto stanovništva spada u srednju klasu.

Među Podsaharskim zemljama prednjače Gabon i Bocvana, obje male ali resursima bogate države.

Međutim, u dvije najmnogoljudnije afričke zemlje, Nigeriji i Etiopiji, koje zajedno imaju 230 miliona stanovnika, samo 22 odsto stanovništva spada u srednju klasu. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!