Capital.ba

Svaka treća firma u Hrvatskoj nema zaposlene

16.07.2015. / 18:29

zagreb2ZAGREB, Od ukupno 104.470 preduzetnika, koji su obveznici poreza na dobit, ne računajući banke, osiguravajuća društva i ostale finansijske institucije u Hrvatskoj, čak 31 odsto prošle godine nije imalo zaposlenih radnika.

Prema podacima Finansijske agencije (FINA), od 32.426 preduzetnika bez zaposlenih, popularno nazvanih fikus firmama, na kraju prošle godine bio je registrovan u djelatnosti trgovine (7.410). Na drugom mjestu nalaze se preduzetnici iz stručnih, naučnih i tehničkih djelatnosti (4.705), a na trećem su preduzetnici iz djelatnosti građevinarstva (4.350).

Najveće ukupne prihode i rashode ostvarili su preduzetnici u djelatnosti trgovine, zatim slijede građevinari, a za njima su preduzetnici iz djelatnosti poslovanja nekretninama, prenosi portal Indeks.hr.

Gotovo svi preduzetnici bez zaposlenih iskazali su neto gubitak u 2014. godini, odnosno preduzetnici iz 16 djelatnosti iskazali su neto gubitak, dok su preduzetnici u četiri djelatnosti poslovali pozitivno.

Ukupan rezultat svih preduzetnika bez zaposlenih bio je takođe negativan i iznosio je tri milijarde kuna (390 miliona evra) neto gubitka.

Najveći neto gubitak iskazale su firme koje posluju sa nekretninama (903,2 miliona kuna), na drugom mjestu su preduzetnici djelatnosti pružanja smještaja i pripreme i posluživanja hrane (882,5 miliona kuna), a na trećem su iz oblasti građevinarstva (639,5 miliona kuna).

Najmanji neto gubitak iskazali su preduzetnici bez zaposlenih u djelatnosti obrazovanja (397 hiljada kuna).

Preduzetnici bez zaposlenih iz samo četiri djelatnosti ostvarili su neto dobit i to preduzetnici iz stručnih, naučnih i tehničkih djelatnosti (398,7 miliona kuna), finansijskih djelatnosti i osiguranja (168,2 miliona kuna), fizičke lica bez djelatnosti (12,9 miliona kuna) i preduzetnici djelatnosti javne uprave i odbrane, obavezno socijalno osiguranje (1,8 milijuna kuna).

Prema oblicima vlasništva, najveći broj preduzetnika bez zaposlenih bio je u privatnom vlasništvu (98,4 odsto).

Preduzetnici bez zaposlenih u zadružnom vlasništvu zauzimaju jedan odsto, dok ostali zauzimaju manje od jedan odsto udjela u ukupnom boju poduzetnika bez zaposlenih.

Firme bez zaposlenih u svim oblicima vlasništva iskazale su neto gubitak, a najveći neto gubitak iskazan je kod preduzetnika bez zaposlenih u privatnom vlasništvu i to u iznosu od 2,9 milijardi kuna, zaključuju iz FINA-e. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!