Capital.ba

Suficit Srbije u izvozu agrara za prva tri mjeseca 2011.

02.05.2011. / 14:25

BEOGRAD, Srbija je u prva tri mjeseca ove godine ostvarila suficit od 333,2 miliona dolara u robnoj razmjeni sa inostranstvom poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, što je skoro dva puta više nego u istom periodu lani, saopštila je danas Privredna komora Srbije.

“Ukupan izvoz poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije u prvom tromjesečju bio je 607 miliona dolara, što je 45,7 odsto više nego u isto vrijeme prošle godine”, rekao je saradnik u Centru za naučno-istraživački rad PKS Vojislav Stanković.

On je kazao da je u ukupnom izvozu iz Srbije sektor agrara učestvovao sa 22,6 procenata, a da je stopa pokrivenosti uvoza izvozom u prva tri mjeseca bila 221,7 odsto.

Stanković je naveo da je istovremeno vrijednost uvoza od početka godine do kraja marta bila 273,8 miliona dolara, 15,4 odsto više nego u isto vrijeme 2010, a u ukupnom robnom uvozu agrara učestvovao je sa skoro šest procenata.

“Najvažniji proizvodi agrarnog porjekla u izvozu bili su kukuruz, koji je prodat za 129,5 miliona dolara, potom šećer za 32 miliona dolara, pšenica i smrznute maline za po 26 miliona dolara, kao i svježe jabuke za 19,8 miliona dolara”, kazao je Stanković.

On je ocijenio da to pokazuje da u izvozu dominiraju žita i proizvodi na bazi žita, u vrijednosti od 209,5 miliona dolara, sa učešćem od 7,8 procenata u ukupnom izvozu Srbije, kao i voće i povrće, sa ostvarenim izvozom u vrijednosti od 125,5 miliona dolara i učešćem od 4,7 procenata u ukupnom izvozu.

U uvozu je tradicionalno dominirala grupa takozvanih “nekonkurentnih” proizvoda – sirova kafa (19,3 miliona dolara), pomorandže (15,6 miliona dolara) i banane (12,3 miliona dolara),

Prema njegovim riječima, po ostvarenoj vrijednosti u uvozu najzastupljeniji su bili voće i povrće koje je u Srbiju uvezeno za 81 milion dolara, kao i kafa, čaj, kakao i začini u vrijednosti od 41 miliona dolara.

“Povoljni rezultati poljoprivrede Srbije u spoljnotrgovinskoj razmjeni ostvareni su zahvaljujući pogodnostima u preferencijalnom statusu na tržištu EU, zatim ostvarenoj liberalizaciji u razmjeni sa zemljama zapadnog Balkana (CEFTA) i konjunkturi, koja se i dalje održava na svjetskom tržištu”, rekao je Stanković. Beta

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!