Capital.ba

Suficit Srbije sa CEFTA 1,36 milijardi dolara

16.07.2011. / 14:02

BEOGRAD, Srbija je u 2010. godini ostvarila suficit od 1,36 milijardi dolara u razmjeni sa zemljama potpisnicama Sporazuma o slobodnoj trgovini u centralnoj Evropi (CEFTA), podaci su Republičkog zavoda za statistiku o spoljnotrgovinskoj razmjeni za prošlu godinu.

Srbija je prošle godine u zemlje CEFTA najviše izvozila žitarice, proizvode od njih, razne vrste pića, gvožđe i čelik, a najviše je uvozila struju, gvožđe i čelik, kameni ugalj i obojene metale, kao i povrće i voće.

Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Srbije u 2010. godini iznosi 26 528,9 miliona dolara, što predstavlja porast od 8,7 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.

Izvezeno je robe u vrijednosti od 9 794,5 miliona dolara, što čini povećanje od 17,4 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, a uvezeno za 16 734,4 miliona dolara, što je više za 4,2 odsto u odnosu na 2009. godinu.

Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini, a zemlje članice EU čine više od polovine ukupne razmjene.

Posmatrano pojedinačno po zemljama, najveći suficit u razmjeni ostvaren je sa Crnom Gorom, BiH i Makedonijom, dok se najveći deficit javlja u trgovini sa Rusijom zbog uvoza energenata, prije svega, nafte i gasa.

Osnovna karakteristika prošle godine je značajna stopa rasta izvoza, koja je, prije svega, rezultat izvoza proizvoda crne i obojene metalurgije, kao i izvoza poljoprivrednih proizvoda.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!