Capital.ba

Sud u Nikoziji zabranio prodaju imovine KAP-a

08.07.2014. / 6:10

kapPODGORICA, Okružni sud u Nikoziji, na zahtjev En plus grupe, Olega Deripaske, zabranio je transakcije sa imovinom Kombinata aluminijuma (KAP) iz Podgorice, uključujući nedavno najavljenu prodaju fabrike kompaniji Uniprom, po cijeni od 28 miliona evra, objavile su juče podgoričke Vijesti.

Iz Centralno evropske aluminijumske kompanije (CEAC) saopšteno je da će rješenje Okružnog suda u Nikoziji biti poslato na izvršenje u Crnu Goru, kao i u zemlje, gdje su registrovani glavni aktivni poslovni partneri Kombinata, koji je u stečaju.

“Prema postojećim međunarodnim sporazumima Crne Gore, rješenja suda na Kipru su obavezna za izvršenje”, navodi se u saopštenju.

Iz CEAC-a je objašnjeno da je Okružni sud, u okviru razmatranja tužbe En plus grupe o povraćaju duga od 44 miliona evra, uveo mjere obezbjeđenja u vidu zabrane bilo kojih transakcija sa imovinom Kombinata.

Zabrana uključuje otuđenje imovine, novca sa računa KAP-a, kao i proizvedenog aluminijuma.

Predstavnik En plus grupe Pavel Prijmakov kazao je da se aktuelna prodaja imovine KAP-a sprovodi uz grubo kršenje zakona Crne Gore i međunarodnog prava.

“Stečajni upravnik nije napravio finansijsku analizu načina prodaje imovine, a odmah je donio odluku o prodaji KAP-a u cjelosti jednom kupcu. O mišljenju ostalih povjerilaca, osim Vlade Crne Gore, stečajni upravnik uopšte ne vodi računa. Pored toga i sama procedura tendera je više puta bila prekršena, kao i rokovi zaključenja ugovora, a sastav stečajne mase je bitno promijenjen nakon što je zemljištima KAP-a promijenjen status u povoljniju kategoriju“, objasnio je Prijmakov.

Prema njegovim riječima, na žalost, sudovi Crne Gore u ovom stečajnom postupku ignorišu mnogobrojna kršenja zakona, na osnovu čega se može doći do zaključka o postojanju temeljnih problema vezanih za odvojenost izvršne i sudske vlasti u zemlji.

“Najveće strane investitore u privredu Crne Gore prevarile su vlasti zemlje, i, kako pokazuje praksa, uopšte ne mogu da računaju na zaštitu svojih prava u lokalnim sudovima“, ocijenio je Prijmakov.

Strukture En plus grupe ranije su pokrenule dva arbitražna postupka protiv crnogorske Vlade, u vezi sa kršenjem uslova pomirenja iz 2009. godine, kao i Međuvladinog sporazuma o zaštiti stranih investicija između Kipra i Crne Gore.

Ukupni iznos potraživanja prema Vladi Crne Gore po tim tužbama iznosi više od 700 miliona evra, uključujući naknadu štete koju su strukture En plus grupe pretrpjele zbog postupanja crnogorske Vlade, kao i povrede ranije zaključenih partnerskih sporazuma sa investitorom, prenose podgoričke Vijesti. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!