Capital.ba

Subjektivne procjene stabilnosti osiguravajućih društava

08.10.2015. / 12:21

BANJALUKA, Republiku Srpske i Federaciju BiH očekuje težak i komplikovan procesu usklađivanja zakonskih i podzakonskih akata iz oblasti osiguranja na putu pristupanja Evropskoj uniji. Direktor Agencije za nadzor osiguranja Republike Slovenije Sergej Simoniti u intervju koji je dao za poslovni portal CAPITAL.ba u okviru 10. Konferencija supervizora u osiguranju centralne, istočne i jugoistočne Evrope (CESEE ISI) u Trebinju, upozorava da je čak i pred članicama EU veliki izazov primjena novih propisa koji će stupiti na snagu 2016. godine pod nazivom „Solventnost 2“.IMG_1236

CAPITAL: Kada je u pitanju osiguravajući sektor, koliko je Slovenija imala problema da uskladi svoje zakonske propise sa EU, šta BiH može očekivati?

SIMONITI: Mi smo se pridružili EU 2004. godine i tada to nije bio problem, jer je tada u EU važio režim „Solvetnost 1“, koji je bio dosta jednostavan i dosta razumljiv. Bilo je nekoliko problema, bile su potrebne neke dokapitalizacije, ali proces je išao dosta lako. Sa 1. januarom sledeće godine u EU će početi da važi novi režim koji se zove „Solventnost 2“, koji je puno kompleksniji i komplikovaniji. Mi sada imamo 11 godina iskustva u EU, pa ćemo kroz ovaj proces proći relativno mirno, ali ako bi se sada pridruživali EU i prvo ušli u ovaj puno kompleksniji sistem „Solventnost 2“ to bi bio puno veći problem.

CAPITAL: Koje su najvažnije karakteristike „Solventnosti 2“?

SIMONITI: Najvažnije karakteristike sistema „Solventnost 2“ je da se odnosi na sve rizike kojima je izloženo društvo za osiguranje i to se radi na jedan vrlo fleksibilan način, prema kojima nema nekih tvrdih zakonskih mjerila koja odlučuju da li osiguravajuće društvo ispunjava zakonske uslove ili ne. Puno više ima subjektivne presude kojima rizicima je društvo za osiguranje izloženo i kad ima subjektivne presude ima i puno više prostora za dodatne rizike za djelatnost osiguranja.

CAPITAL: Koliko u Sloveniji djeluje osigruavajućih društava?

SIMONITI: Trenutno imamo 17 osiguravajućih društava.

CAPITAL: U Republici Srpskoj i Federaciji BiH izrazito dominira auto-odgovornosti. Kakva je struktura premije u Sloveniji?

IMG_1221SIMONITI: Slovenačko tržište je relativno dobro razvijeno. Tržište ima malo manje od dvije milijarde evra premija godišnje, oko polovine toga su neživotna osiguranja, jedna četvrtina životno osiguranje i jedna četvrtina zdravstveno osiguranje. Sektor je u relativno zdravom stanju, sva društva su solventna, likvidna, mogu da ispunjavaju svoje obaveze prema osiguranicima. Kao regulator dosta pažnje posvećujemo da društva ne uđu u probleme, iako je situacija relativno dobra da bi se pogoršala. Društva za osiguranja su izašla iz krize vrlo dobro, ako to poredimo sa drugim dijelovima finansijskog sektora.

CAPITAL: Gdje najviše investiraju siguravajuća društva?

SIMONITI: Najviše sredstava investiraju u državne obveznice, a najveći dio u hartije od vijednosti koje su izdane u Republici Sloveniji.

CAPITAL: U Republici Srpskoj djeluje jedno slovenačko osiguravajuće društvo „Triglav osiguranje“.

SIMONITI: Mi imamo dvije veće međunardne grupe sa sjedištem u Sloveniji. Jedna je „Triglav“ a druga je „Sava Re“. „Triglav“ radi u svim zemljama bivše Jugoslavije, osim Kosova, a „Sava Re“ u svim zemljama bivše Jugoslavije, osim u BiH.

CAPITAL: Kada je u pitanju osiguranje imovine, da li u Sloveniji postoji obavezno osiguranje državne imovine?

SIMONITI: Ne, ne postoji obavezno osiguranje, ali država se osigurava preko javnih nabavki.

CAPITAL: Da li je osiguranje od auto-odgovornosti liberalizovano?

SIMONITI: Da, auto-osiguranje je bilo liberalizovano krajem devedesetih godina, jer su osiguravajuća društva imala vrlo loše iskustvo dok je tržište bilo još regulisano. Sada su vrlo pažljivi, tako da bilježimo dobre rezultate.

CAPITAL: Šta možemo očekivati od posrednika u osiguranju koji rade za različite osiguravajuće kuće, a nude isti proizvod?

SIMONITI: Treba da je u potpunosti jasno da svi posrednici u osiguranju treba da rade u korist osiguranika ali ključan problem je da dobijaju proviziju od osiguravajučeg društva. Zato je na nama nadzornicima najveći izazov kako nadzirati sukob interesa da rade u interesu osiguranika, iako su plaćeni od strane osigurvajučeg društva.

CAPITAL: Da li možemo očekivati neke nove propise EU?

SIMONITI: Da. Očekuje se nova direktiva, koja se zove IDD, Insurance distribution directive, za koju mislim da će bti prihvaćena u roku od jedne godine, koja će strožije definisati šta mogu a šta ne mogu da rade posrednici u osiguranju.

 

CAPITAL: S. Vukelić

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!