Capital.ba

Studija: Za pokretanje “Šećerane” potrebno 50 miliona KM

19.03.2018. / 15:00

BIJELJINA – Proizvodna u bijeljinskoj fabrici šećera u stečaju ponovo bi se mogla pokrenuti sa manje od 50 miliona KM, što je prihvatljivo za ovakve investicije i može se smatrati izrazito likvidnim projektom, rekao je danas Zoran Pavlović, vođa sedmočlanog ekspertskog tima koji je izradio Predinvesticionu studiju za „Šećeranu“.

Pavlović naglašava da bi fabrika šećera, ukoliko bi proradila u punom kapacitetu, doprinosila sa oko tri odsto u BDP-u Republike Srpske.

„To bi značilo angažovanje najmanje oko 1.000 radnika i predstavljalo bi jedan novi podstrek za privredni razvoj ovog kraja. Studijom smo predvidjeli i proizvodnju šećera iz šećerne trske, kako bi ovaj kapacitet bio tokom cijele godine uposlen, ali smo planirali i pokretanje proizvodnje alkohola, jer  se od jedne tone rezanca može dobiti 550 litara čistog alkohola za prehrambene svrhe“, rekao je Pavlović.

Pavlović kaže da u ovoj regiji ima oko 24.000 hektara obradivih površina, te bi bilo moguće formirati i plodored i proizvoditi šećernu repu svake četvrte godine na drugom terenu. Šećerana, inače, raspolaže proizvodnim kapacitetom za preradu 400.000 tona šećerne repe u kampanji.

„Povjerioci prvog i drugog reda su u međuvremenu prihvatili da postanu akcionari i svoja potraživanja su preveli u akcionarski kapital. Na taj način su dobili oko 67 odsto vlasništva nad fabrikom. S obzirom na to da Šećerana trenutno na svom računu ima oko milion maraka, potencijalni kupac bi trebalo da uplati oko 15.162.100 KM, koliko iznose priznata potraživanja povjerilaca. Time bi potencijalni kupac isplatio povjerioce i dobio bi kontrolni paket upravljanja“, kaže Pavlović.

On je istakao da bi potencijalni kupac trebalo da uloži još oko 20 miliona KM u kapitalni remont, što bi mu se proizvodnjom šećera vratilo u roku od dvije do tri godine.

On kaže da je šećerana strateški kapacitet RS i BiH, te da će se o prodaji razgovarati uz pomoć otvorenog javnog poziva. U obzir dolaze ozbiljni kupci, koji se bave trgovinom, preradom i proizvodnjom šećera i koji imaju minimalan obrt od 100 miliona KM.

Stečajni upravnik Nebojša Matić kaže da će sutra o Predinvesticionoj studiji razgovarati Odbor povjerilaca, nakon čega će se o ovoj studiji izjasniti i Skupština povjerilaca.

„Ukoliko se u roku od tri mjeseca ne pronađe strateški kupac, ponovo će se ići na klasičnu prodaju stečajnog dužnika i u skladu sa zakonom biće izvršena raspodjela stečajne mase“, kazao je on.

CAPITAL: Lj. Lj.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Studija: Za pokretanje “Šećerane” potrebno 50 miliona KM

    1. Pop

      Gdje je gospodin Pavlovic stekao sva ta znanja, sta je radio u zivotu. Ovo je sve prazna prica. U Evropi je visak secera samo u prosloj godini cetiri miliona tona.
      Da ima rezona pokretati Seceranu to bi vec bilo ucinjeno od strane nekoga od vecih igraca iz okruzenja. Sada Pavlovic uslovljava ko moze da kuoi Seceranu. Nije bilo kupca za 10 mil KM a sada ce biti za veci iznos. Smijesno.