Capital.ba

Struja za domaćinstva skuplja od 12 do 30 odsto

24.03.2011. / 7:20

SARAJEVO, “Elektroprivreda BiH” (EP BiH) predložila je četiri varijante za poskupljenje električne energije za domaćinstva, a raspon povećanja cijena kreće se od 12 do 30 odsto.
Tarifni postupak za korekciju cijena struje koju isporučuje EP BiH biće otvoren danas na sjednici Federalne regulatorne komisije za električnu energiju i od ishoda ovog postupka zavisi koliko će električna energija za pojedine kategorije potrošača poskupjeti, a za druge pojeftiniti.
Osim za domaćinstva, EP BiH je zatražila poskupljenje struje za velike industrijske potrošače na 110 kilovolti, dok je za potrošače na niskom naponu od 0,4 kilovolta, a gdje spadaju trgovine, pekare i druge manje proizvodne i uslužne djelatnosti, predložila sniženje cijena. Istovremeno, zatraženo je da na 0,4-kilovoltnom naponu bude uspostavljena nova grupa kupaca, koju bi činili humanitarni objekti i javne kuhinje, obdaništa, studentski domovi i vjerski objekti za koje bi tarife bile jednake kao kod domaćinstava.
Ispunjavajući obavezu da prije sjednice FERK-a obavijesti javnost o svojim zahtjevima za promjene cijena, EP BiH navela je da će doći i do promjena u tarifnom sistemu.
Između ostalog, biće izjednačena tarifa za ljetni i zimski period za sve kategorije, te izmijenjen period za jeftiniju dnevnu tarifu kod svih kategorija potrošača osim domaćinstava. Tako će jeftinija dnevna tarifa u periodu od 13 do 16 sati biti ukinuta, a utvrđuje se manja tarifa za subotu. Za domaćinstva ostaće postojeći periodi manje i veće dnevne tarife.
“Elektroprivreda BiH”, takođe, navodi da je u revidirani plan poslovanja preduzeća za 2011. godinu ugradila promjenu prosječnog nivoa cijena za tarifne kupce, na godišnjem nivou i uz postojeće cijene uglja, u iznosu od 9,9 odsto, a što omogućava pokriće troškova bez povrata na kapital.
“Najveća pojedinačna promjena potrebna je za kategoriju domaćinstva. S obzirom na aktuelnu tešku socijalnu situaciju i veliku stopu nezaposlenosti očekuje se da ove promjene budu postepene, a uz istovremenu provedbu Socijalnog akcionog plana za BiH od nadležnih ministarstava i institucija FBiH i kantona”, navodi se u saopštenju EP BiH i dodaje da je Socijalni akcioni plan Vijeće ministara BiH usvojilo 25. marta 2010. godine.
Obrazlažući razloge za poskupljenje struje, u EP BiH navode značajno promijenjene okolnosti u odnosu na 2007. godinu, kada je posljednji put cijena struje korigovana.
Najznačajnije promjene su korekcija cijene uglja od 10 posto od aprila 2009, stopostotno povećanje naknada po osnovu korištenja akumulacija od septembra 2009, troškovi nabavke električne energije od neovisnih proizvođača (sa 28 gWh na 82 gWh), ukidanje unakrsnog subvencioniranja između kategorija kupaca usljed čega tarife za ostalu potrošnju na niskom naponu od 0,4 kilovolta treba sniziti, a za velike potrošače na 110 kilovolti i domaćinstva povisti. Tu su i ulaganje u modernizaciju i prestrukturiranje rudnika, pokretanje investicionog ciklusa za izgradnju zamjenskih proizvodnih objekata, kao i realizacija obaveza za primjenu regulative EU po osnovu Ugovora o uspostavi energetske zajednice.
Tarifni postupak trajaće od tri do devet mjeseci, a nakon obavljenih rasprava FERK će donijeti rješenje odobravajući potrebni prihod EP BiH koji se utvrđuje na osnovu opravdanih troškova obavljanja elektroenergetske djelatnosti.
Udar na najugroženije
Poskupljenje električne energije lančano će dovesti do poskupljenja i drugih proizvoda, a što će dodatno ugroziti ugrožene socijalne kategorije sa primanjima ispod 500 KM, smatra Mesud Lakota, sekretar Udruženja potrošača u Kantonu Sarajevo.
“Čim se poveća cijena energije za jedan fening, automatski trgovci povećavaju cijene svojih proizvoda, a potom dolazi i do poskupljenja grijanja, vode i drugih komunalnih usluga”, kaže Lakota.
Dodaje da ova poskupljenja još više stežu kaiš siromašnih koji će morati da se odriču mnogih svojih elementarnih potreba, kao što su školovanje, zdravstvene usluge i slično. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!