Capital.ba

Strategija za MSP dobra, problem u administraciji

28.09.2011. / 7:10

BANJALUKA, Najvažniji ciljevi Prijedloga strategije razvoja malih i srednjih preduzeća i preduzetništva u RS od 2011. do 2013. godine su unapređenje konkurentnosti, inovativnosti i povezanosti malih i srednjih preduzeća u funkcionalnu razvojnu infrastrukturu, te stvaranje podsticajnog poslovnog okruženja.
U obrazloženju tog dokumenta, kojeg su danas  razmatrali poslanici Narodne skupštine RS, navodi se da je uloga lokalne zajednice u razvoju malih i srednjih preduzeća nezamjenjiva.
“Lokalne zajednice uspostavljaju razvojne agencije, formiraju razvojne timove ili putem odjeljenja za privredu osmišljavaju programe planirajući za njih sredstva prije svega iz opštinskih budžeta”, ističe se u Prijedlogu strategije.
U oblasti razvoja malih i srednjih preduzeća potrebno je uspostaviti zakonodavni okvir i izgraditi institucije, usvojiti potrebne strategije i realizovati usvojene strategije kroz programe, istaknuto je za vrijeme skupštinske rasprave, dok će glasanje o tome biti u petak.
Slobodan Marković, direktor Repuličke agencije za mala i srednja preduzeća RS, kazao je da će se usvajanjem Prijedloga strategije dati na znanje zvaničnom Biriselu da je RS sve podredila zadovoljavanju uslova koje predviđa Evropski akt o malom biznisu.
“Evropska komisija jasno je rekla da je RS u oblasti malih i srednjih preduzeća gotovo u potpunosti završila posao, dok FBiH nalazi nekoliko koraka. Sada se možemo nadati da će formiranjem Savjeta za MSP na nivou BiH, koji je oformljen juče, ubrzati i napore FBiH u oblasti malog i srednjeg preduzetništva”, objasnio je Marković.
On je ukazao da je najveći problem kod realizacije ciljeva strategija razvoja MSP-a i dalje “mentalni sklop naše administracije, koja bi trebalo da prilagodi svoje ponašanje primjeni strategije i shvati da su oni u službi privrednika, a ne obrnuto”.
“Iako ova zemlja posjeduje mladu administraciju, u velikoj mjeri ima problem s konzervativnim načinom razmišljanja, što razvoju privrede predstavlja veliku prepreku”, ocijenio je Marković.
Prema posljednjim procjenama, u RS trenutno radi 25 MSP na 1.000 stanovnika, dok evropski prosjek iznosi 40. Pojedina područja u RS već dostižu evropski prosjek, poput Banjaluke, koja ima 37 MSP na 1.000 stanovnika, dok u oblasti preduzetništa u odnosu na ostale dijelove RS prednjače još Prijedor i Bijeljina. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Strategija za MSP dobra, problem u administraciji

    1. Dado

      Ne znam da li je nesto do mene, ali donositi strategiju za razvoj srednjih i malih preduzeca na 2. godine je blago receno smijesno..vise mi lici na predizborno mazanje ociju narodu kako bi se pricalo da oni nesto rade! Pa nije ovo mini market da bi se donosila strategija razvoja na 2. godine..bez 10-15 godina nema nista…