Capital.ba

Štrajk javnog sektora zbog mjera štednje

15.12.2011. / 16:04

NIKOZIJA, Radnici javnog sektora na Kipru stupili su danas u štrajk povodom najavljenog usvajanja mjera štednje, koje je Vlada osmislila da bi smanjila budžetski deficit i izbjegla uzimanje pomoći od EU.

Bolnice su svele rad na minimum, a štrajk kontrolora vazdušnog saobraćaja primorao je avioprevoznike da prerasporede skoro 80 letova.

Ovaj štrajk predstavlja veliki izazov za vladajuću komunističku stranku AKEL, koja ima korijene u radničkom aktivizmu, ali je bila primorana da kroz Vladine mjere predloži smanjenje plata, pod pažljivim nadzorom Brisela.

Glavni sindikat najavio je štrajk juče, neposredno prije nego što je parlament počeo debatu o paketu mjera štednje. Poslanici su tokom sjednice morali da viču, pošto se u sali nije pojavilo tehničko osoblje koje uključuje mikrofone.

Paket mjera obuhvata povećanje poreza i smanjenje javne potrošnje, s ciljem da se deficit spusti na 2,4 odsto sa očekivanih šest odsto društvenog proizvoda ove godine.

Kikis Kazamijas, ministar finansija Kipra, koji je član evrozone, rekao je da žali zbog odluke zaposlenih u javnom sektoru da stupe u štrajk.

“Tužan sam. Danas sam čekao na potvrdu budžeta da bih poslao formalnu poruku Briselu o tome da smo počeli primjenu obećanog i želio sam da ukažem na postojanje političkog i radničkog konsenzusa”, rekao je Kazamijas državnom radiju.

Sindikat Pasidi nezadovoljan je zbog najavljenog zamrzavanja plata na dvije godine i ukidanja beneficija povezanih sa inflacijom. Vlada i političke stranke demantovale su spekulacije da će nove mjere zahvatiti i penzioni sistem.

Kipar daje najviše novca za plate u javnom sektoru među članicama evrozone, čak 15,4 odsto društvenog proizvoda, navodi se u podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Vladajuća partija AKEL morala je da preduzme mjere, kako ekonomija ne bi skliznula u haos, pošto je dug dostigao 65 odsto društvenog proizvoda.

Nikozija je morala da se obrati Moskvi za zajam od 2,5 milijardi evra radi refinansiranja dugova koji prispijevaju za naplatu sljedeće godine, nakon što je u maju Kipar isključen sa međunarodnih tržišta kapitala. Kiparska ekonomija teško je pogođena krizom zbog velike izloženosti kiparskih banaka grčkim bankama, koje su njihovi vlasnici.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!