Capital.ba

Stižu skuplji ulje i šećer

12.09.2012. / 7:50

BEOGRAD, Prazni rafovi i zastoj u snabdijevanju šećerom i uljem, u mnogim radnjama u Srbiji izazvali su zabrinutost potrošača.

Mnogi već spekulišu da ova situacija baš i nema previše veze sa aktuelnom sezonom pripreme zimnice i da je, zapravo, u pitanju najava novih poskupljenja ovih osnovnih životnih namirnica.
A, da su kupci u pravu potrđuju, indirektno, i proizvođači. Šećera i ulja za potrebe Srbije će, kažu, biti dovoljno, ali će njihova cijena, ipak, biti korigovana, vjerovatno kada se završi otkup sirovina.

Srbija će, kako objašnjava Ljubiša Radenković, generalni direktor „Sunoka“, najvećeg proizvođača šećera u Srbiji, imati dovoljno šećera samo zahvaljujući tome što je Vlada Srbije donijela uredbu kojom je ograničila izvoz šećerne repe.
– Sa rodom sa površina koje smo već ugovorili, sa 10.000 hektara čiji rod neće otići u Hrvatsku i prelaznim zalihama, imaćemo dovoljno šećera da podmirimo potrebe Srbije, pa nam nestašice ne prijete – kaže Radenković.
Korekcija cijene šećera, međutim, dodaje Radenković, može se očekivati, pošto je i sama sirovina skuplja.
– Sama korekcija cijene uslovljena je sa više faktora – kaže Radenković. – Prvi je, naravno, cijena sirovine, pošto je već tražena korekcija cijene repe, da bi se isporuke nastavile, ali, tu je i samo tržište, odnosno, ponuda i potražnja. Naravno, neke dramatične promjene cijene ne treba očekivati.
Sa uljem, kako kažu u „Inveju“, kompaniji u čijem sastavu su i najveće uljare „Vital“ i „Sunce“, imamo sličan scenario kao sa šećernom repom.
– Ulja će, zahvaljujući mjeri Vlade koja dovodi do toga da sav suncokret prerađuju domaće fabrike, biti dovoljno da podmiri sve potrebe Srbije – rečeno je „Novostima“ u „Inveju“. – Sam otkup suncokreta ide po planu, ali cijena mu je znatno viša nego prošle godine. Sada se, naime, kilogram suncokreta plaća 52 dinara, a lani je bio oko 35 dinara. Samim tim, kada se završi otkup, razmišljaće se i o korekciji cijene gotovog proizvoda, odnosno, ulja.
I u „Viktorija grupi“ nam je potvrđeno da se očekuje korekcija cijena ulja.
– Prosječna cijena suncokreta prošle godine iznosila je 40 dinara za kilogram, a trenutno se ova sirovina otkupljuje po cijeni od 55 do 60 dinara, ne računajući troškove transporta, skladištenja i kontrole kvaliteta – kažu u „Viktorija grupi“. – I pored toga, cijena ulja u Srbiji i dalje će biti niža od one u zemljama okruženja.
U svakodnevnoj nabavci, građani se suočavaju sa izrazito čestim poskupljenjima mesa. Tako je kilogram pilećeg filea ove nedjelje dostigao 740 dinara, dok istovremeno kupci za kilogram jagnjetine plaćaju 540, odnosno 200 dinara manje, što nikada nije bio slučaj. Po višim cijenama od danas prodaju se i pileći bataci, čak 465 dinara, dok je pileće bijelo meso premašilo 520 dinara.
Niz novih cijena se ne prekida. Ovih dana mlijeko, jogurt, pavlaka skoro svih domaćih proizvođača „Imleka“, „Meglea“, „Somboleda“ poskupjeće za dva do pet odsto, odnosno dinar-dva do četiri po pakovanju.
Za po devet odsto poskupjeće brašno iz „Fidelinke“ i „grand kafa“ i „don kafa“, zatim prerađeno voće i povrće u prosjeku 10 odsto, a proizvodi iz „Agroživa“ za 15 odsto.
Paprena i pijaca
I mada je pijaca u ovo doba godine spasavala kućne budžete, sezonsko povrće poput paradajza i dalje se „drži“ od 70 do 100 dinara, a samo u popodnevnim satima na zelenim tržnicama cijena padne na oko 50 i 60 dinara. Paprike šilje najčešće koštaju od 70 do 100 dinara, a babure mogu da se kupe i po 50. Za kilogram tikvica potrošači izdvajaju od 30 do 40, patlidžan dostiže i cijenu od 50 dinara, koliko najčešće košta i krompir.
Porezi
Prema izmjenama Zakona o porezu na dodatu vrijednost, a koji je Vlada usvojila u ponedjeljak, osnovne životne namirnice biće i dalje oporezovane stopom od 8 odsto. Trgovci hrane primorani su ranijom odlukom Vlade da ograniče marže na prodaju ovih proizvoda. Kako „Novosti“ saznaju, Vlada Srbije ne namjerava da od nove godine ukine uredbu kojom su ograničene zarade trgovaca na 10 odsto.
– Ukidanje ove uredbe doći će na dnevni red tek onda kada se tržište osnovnim životnim namirnicama stabilizuje – rečeno je „Novostima“ u Nemanjinoj 11.
Pretpostavka je da će mjera kojom će trgovci dobiti veću mogućnost da zarade na prodaji hrane možda biti donijeta naredne jeseni. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!