Capital.ba

Štiteći interese “Comsar Energy” Pravobranilaštvo RS krije informacije

27.05.2016. / 15:35

– CAPITAL tražio mišljenje Pravobranilaštva na prijedloge aneksa ugovora između RS i kompanije “Comsar Energy”.
– Nedostavljanje informacija u Pravobranilaštvo pravdaju interesima „Comsar Energy“

BANJALUKA, Pravobranilaštvo Republike Srpske odbilo je zahtjev poslovnog portala CAPITAL.ba da na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama RS dostavi mišljenje koje je ova institucija dala na anekse ugovora o koncesijama koje je Vlada RS potpisala sa kompanijom „Comsar Energy“.

Aneksima ugovora o koncesiji za izgradnju i korišćenje TE „Ugljevik 3“, za eksploataciju uglja na ležištu „Ugljevik Istok 2“ i za izgradnju i korišćenje HE „Mrsovo“ na rijeci Lim sa kompanijom „Comsar“, Vlada RS je, između ostalog,  potpisala da će „do poslednjeg dana odugovlačiti sa primjenom evropskih propisa koji bi mogli da nanesu štetu koncesionaru“, produžila rokove izgradnje, preuzela obaveze koje su nadležnosti BiH te dala odobrenje kompaniji „Comsar Energy“ da upiše pravo vlasništva i svojine nad nepokretnostima.

Redakcija CAPITAL-a je 25. aprila uputila dopis Pravobranilaštvu RS u kojem smo tražili da nam dostave Mišljenje Pravobranilaštva na prijedloge aneksa ugovora između Republike Srpske i kompanije „Comsar energy“.

Nedostavljanje informacija u Pravobranilaštvu pravdaju time što su im ugovorne strane u ovom predmetu,  Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS i „Comsar Energy“, na njihov dopis odgovorili da ove podatke smatraju povjerljivim.

„Pravobranilaštvo RS je, kao nadležni javni organ, u skladu sa odgovorima ugovornih strana i razloga koji su navedeni u njima, u skladu sa zakonom utvrdilo izuzetak od objavljivanja traženih informacija, jer se u konkretnom slučaju radi o povjerljivim informacijama i njihovim objavljivanjem bi nastupila šteta iz prezentovanih razloga u dostavljenim odgovorima ugovornih strana. Nakon sprovedenog ispitivanja javnog interesa iz člana 9. Zakona o slobodi pristupa informacijama, obavještavamo Vas da Pravobranilaštvo neće objaviti tražene informacije iz gore navedenih razloga“, piše u odgovoru Pravobranilaštva.

U interesu Comsara

Nejasno je zašto se Pravobranilaštvo RS krije iza interesa ugovornih strana „Comsar Energy“ i Ministarstva, jer CAPITAL nije tražio objavljivanje spornih aneksa niti osnovnog Ugovora, već službeno Mišljenje Pravobranilaštva o tim dokumentima, koje je odavno pripremljeno i dostavljeno Vladi RS prije usvajanja aneksa.

Nismo tražili mišljenje „Comsara“ i Ministarstva, pa je nejasno zašto je Pravobranilaštvo od njih tražilo dopuštenje da objavi svoj stav da li su interesi Republike Srpske ovim aneksima ugroženi ili ne. Pravobranilaštvo očigledno smatra da je način na koji brane interese Republike Srpske u slučaju „Comsar Energy“ tajna i da ga građani RS ne trebaju znati, jer to nije u interesu „Comsar Energy“, smatra redakcija portala CAPITAL koja će podnijeti žalbu na odluku Pravobranilaštva da ne postupi po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama RS i dostavi traženi dokument.

Na štetne posljedice koje bi po RS mogli da imaju ovakvi aneksi upozorila je Komisija za koncesije RS, ali i bivši ministar industrije, energetike i rudarstva koji nije želio da ih potpiše, o čemu je CAPITAL ranije pisao.

Nakon pisanja CAPITAL-a koji je objavio sve detalje iz spornih tajnih aneksa, ministar industrije, energetike i rudarstva RS Petar Đokić je zatražio je izmjene potpisanih aneksa ugovora sa kompanijom „Comsar Energy“.

CAPITAL: M. Čigoja

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Štiteći interese “Comsar Energy” Pravobranilaštvo RS krije informacije

    1. tako je to

      EU i USA su uhvatili (npr.Sanader) ili pobili (Gadafi) su sve… pa da ne bi ovu malu mafiju

    2. Zikica J. Spanac

      Navodne strane kompanije, a u sustini peraci opljackanih para, ce glave doci ovom napacenom narodu. Na zalost, nasi politicari to radi uz svesrdnu pomoc i blagoslom tzv. medjunarodnih faktora ciji su pradjedovi to isto radili u svojim zemljama. Narod samo treba da se strpi 100 godina dok i kod nas prodje prvobitna akumulacija kapitala, dok se nasi politicari i njihova bliza i daljnja rodbina obogate, pa ce nam onda doci demokratija. Kad sadasnji lopovi budu morali da uspostave pravnu drzavu da bi mogli da od “proletera” zastite svoje OPLJACKANO blago. Sto bi se reklo “ne lipsi narode do zelene trave”.

    3. Mudrinsky

      Predsjednik Comsar Energy u Zenevi je neki Perovic. Ako se zna da je Comsara i Serdareva u RS (ali i mnoge druge toboze tajkune, a mafijase) doveo Dusko Perovic, predsjednik biroa RS u Moskvi, onda nam je jasno odakle i ovaj “vjetar duva”. Sve go lopov i mafija. Pa ovo tzv. Pravobranilastvo RS valda treba da stiti drzavu i zakonitost, a ne tamo neki Comsar gdje se Serdarev pojavljuje samo kao neko ko je “POZAJMIO IME”. Klasino upravo ono sto radi italijanska, i ne samo italijanska, MAFIJA. Nigdje se ne pojavljuju licno imenom i prezimenom. Ali, narod ima vlast kakvu zasluzuje.

    4. Schitzo

      Sve ce se to objaviti kad sa narodne grbace sjase aktuena vlast. Ako se ne varam, potpisivanje stetnih ugovora (pa i aneksa) za RS je krivicno djelo, pa ce tu biti i pojedinacne odgovornosti. 99% koncesionih ugovora dato je u namjestenim tenderima, ili su dati u direktnoj nagodbi. Zna se kako. To je slucaj i sa rudnikom zeljezne rude u Prijedoru. Djokic se sada vadi ali je malo kasno. A Kovacevic…pa taj nije htio da potpise ugovor jer je bio iskljucen iz tala. Zasto je potpisivao ugovore/anekse u drugim slucajevima (“Medna”, Kaldera, “Stanari”, ).