Capital.ba

Stečaj »Sinergije« oborio ukupne prihode

11.06.2013. / 9:01

sinergijaBANJALUKA, Mikrokreditni sektor RS je u prvom tromjesečju ove godine zabilježio pad prihoda za čak trećinu u odnosu na isti lanjski period, ali su, uprkos tome, ostvarile pozitivan finansijski rezultat zbog drastičnog smanjenja troškova.

U izvještaju Agencije za bankarstvo RS za prvi kvartal navodi se da je ukupan prihod mikrokreditnih organizacija (MKO) u prvom kvartalu pao za 33 odsto, na 6,2 miliona KM, prvenstveno zbog oborenih prihoda od kamata kao posljedice smanjenja kreditnog portfolija.

Finansijski analitičari kažu da je na to prvenstveno uticalo isključenje MKO “Sinergija plus” iz Banjaluke iz bilansa sektora nakon što je u drugom polugodištu 2012. otišla u stečaj.

Pored prihoda iz redovnog poslovanja, MKO su ostvarile i vanredne prihode u iznosu od pola miliona KM uz rast od 22 odsto, a koji su najvećim dijelom nastali naplatom otpisanih potraživanja i uglavnom se odnose na dva mikrokreditna društva.

Ukupni rashodi MKO iz redovnog poslovanja iznosili su, takođe, 6,2 miliona KM sa padom od čak 42 odsto, što je rezultat drastičnog smanjenja troškova rezervisanja za kreditne i druge gubitke (za 64 odsto), te operativnih rashoda koji se odnose na troškove plata i doprinosa, poslovnog prostora, ostalu fiksnu aktivu i režije.

Kvartalna neto dobit mikrokreditnog sektora RS iznosila je 497.000 KM, što je napredak u poređenju s istim prošlogodišnjim periodom kada su imale zbirni finansijski minus od oko milion maraka. U izvještaju se navodi da su u prvom tromjesečju pozitivno poslovale dvije mikrokreditne organizacije, jedna je na nuli, dok su četiri zabilježile gubitak. Agencija za bankarstvo RS je, takođe, početkom aprila oduzela dozvolu za rad MKO “Mikrokredit” iz Srpca.

Braco Erceg, pomoćnik direktora “Mikrofina” iz Banjaluke, najveće MKO u RS, poslovanje sektora na početku 2013. ocijenio je pozitivnim u postojećim okolnostima na tržištu, navodeći posebno nastavak lanjskog trenda poboljšanja kreditnog portfolija.

Komentarišući, pak, kvartalni rast dospjelih potraživanja MKO iz RS za 16 odsto, Erceg je rekao da je to mahom posljedica prenosa dijela kreditnog portfolija “Mikrofina” u iznosu od tri miliona KM na njihovu MF banku.

“Mi smo veće kredite prebacili u MF banku u martu, a ona je izvršila plaćanje u aprilu, pa se to u našem bilansu zaključno sa 31. martom vodilo kao potraživanje”, precizira Erceg.

Mikrokreditni sektor u RS, inače, na početku godine bilježi povećanje kreditnih aktivnosti za blagih jedan odsto u odnosu na kraj minule godine, s plasmanom u iznosu od 142,1 milion KM. Primjetne su, pak, promjene u strukturi kreditnog portfolija i to kroz povećanje plasmana u poljoprivredu, a smanjenje za trgovinsku djelatnost i donekle proizvodnju.

Erceg kaže da se u posljednje vrijeme bilježi i još jedan trend, odnosno plasman većeg broja manjih kreditnih iznosa nego ranije. Objašnjava da je prosječna visina plasiranog kredita “Mikrofina” prije godinu i po dana iznosila oko 4.000 KM, dok sada iznosi 2.800 KM, ali za više klijenata.

Dobit u FBiH 3,3 miliona KM
Mikrokreditni sektor FBiH je u prvom kvartalu 2013. ostvario pozitivan finansijski rezultat u iznosu od oko 3,3 miliona, što je za 65 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine, saopšteno je juče iz Agencije za bankarstvo FBiH.

Kako navode, osnovni izvor sredstava MKO su obaveze po uzetim kreditima koje zaključno sa krajem marta iznose 288,4 miliona KM i manje su za osam odsto u odnosu na kraj prošle godine.

Ukupni kapital MKO u FBiH iznosio je 166,8 miliona KM, koji je veći za dva odsto u odnosu na 2012. godinu.

Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!