Capital.ba

Šta je potrebno za dobar poslovni tim

27.05.2012. / 11:05

SARAJEVO, Uspješan tim ne čini samo skup sjajnih individua nego uravnoteženost i korištenje svih potencijala sa kojima tim raspolaže.
Danas preko 80% najboljih svjetskih kompanija ima najmanje polovinu svojih zaposlenih raspoređeno u timove.

 
Da li vas nerviraju radne kolege koji stalno kasne na sastanke ili na posao? Ili možda, kao osobu koja kasni, vas nerviraju kolege koje nemaju razumijevanja ne shvatajući da svijet neće propasti zbog deset minuta.

 
Da li ste se našli u situaciji,  nakon sastanka na kojem ste dobili važan zadatak za uraditi, da vam i dalje nije bilo jasno šta se tačno očekuje od vas?  Ili vam možda nije bilo jasno nakon sastanka kako to da vas druga osoba ne razumije kada ste joj sve lijepo i jasno objasnili?

 
Ovo su samo neki od slučajeva sa kojima se svaki tim i svaki menadžer suočavaju svaki dan.

 
Istraživanje koje je 1969. godine sproveo dr. Meredith Belbin je pokazalo da pojedini timovi propadaju nekoristeći potencijal iako se, zbog visokog intelekta njegovih članova, očekuje da budu odlični.

 
Industrija poslovnog savjetovanja

 
Danas, nakon decenija i decenija istraživanja u oblasti menadžmenta, i na primjerima koji idu od najpoznatijih svjetskih kompanija pa do najbogatijih fudbalskih timova, znamo da uspješan tim ne čini samo skup sjajnih individua nego uravnoteženost i korištenje svih potencijala sa kojima tim raspolaže.
Čest je slučaj da timovi ne uspijevaju ostvariti cilj zbog individualnog konflikta ili određenih razlika među pojedincima, koje su neminovne.

 
Takođe, ukoliko posmatrate uspješan tim često ćete konstatovati da svaki član poznaje jasno svoje odgovornosti i zadatke te da je svaka uloga koja pomaže ostvarivanje timskog cilja potpuno i uspješno obavljena.

 
Do prije nekoliko decenija  većina kompanija nije koristila timove u organizaciji posla dok danas, naprimjer, preko 80% najboljih svjetskih kompanija (the Fortune 500 list) ima najmanje polovinu svojih zaposlenika raspoređeno u timove.

 
Da bismo bili svjesniji važnosti i obima težnje organizacija i pojedinaca da imaju što funkcionalniji  i efikasniji tim, dovoljna je konstatacija da je na globalnom nivou vrijednost svih branši industrije poslovnog savjetovanja u svijetu znosila 595 milijardi konvertibilnih maraka u 2012 godini.

 
Što obuhvata i savjetodavne usluge plaćene za bolju efikasnost i funkcionisanje timova i organizacija.

 
Primjera radi, navedena suma predstavlja 23 puta BDP Bosne i Hercegovine što ukazuje na stalnu težnju menadžera i organizacija da timovi i pojedinci što bolje funkcionišu.

 
U 2010. godini vrijednost industrije poslovnog savjetovanja samo za oblast upravljanja ljudskim resursima je iznosila 19 milijardi konvertibilnih maraka, a u periodima prosperitetnije globalne ekonomije ovaj pokazatelj zna biti i veći.

 
Belbinove uloge

 
Dakle, troše se zaista milijarde na poboljšanje produktivnosti tima i utoliko je važnije da što više poboljšanja napravimo sami jer se dosta toga može uraditi bez vanjske pomoći a analiza  i tipologija uloga u timu  koje predstavljamo ovom prilikom su samo jedan od alata.

 
Belbin je  napravio i test koji može pomoći da se stvori izbalansiran i efikasan tim i prema njemu postoji devet timskih uloga koje su podijeljene u tri grupe: uloge sa fokusom na akciju, uloge sa fokusom na ljude i uloge sa fokusom na strategiju. Belbinove uloge se odnose na ponašanje u timu a ne na samu ličnost osobe. Ponašanje u timu se mijenja sa vremenom i u različitim okolnostima ili novim izazovima.

 
Korištenjem analitičkog alata poput Belbinovog testa prilikom formiranja timova moguće je u velikoj mjeri izbjeći ili minimizirati probleme među članovima tima, među različitim timovima, prilikom uvođenja promjena ili, naprimjer, prilikom davanja zadataka pojedincima.

 
Svako od nas ima više timskih uloga, često dvije ili tri, koje može uspješno obavljati tako da, naravno,  nije uvijek neophodno imati devet ili više osoba da bi tim bio uspješan.

 
Na ovaj način je,  u slučaju problema i poteškoća u funkcioniranju tima,  moguće pomoći sebi i drugima zahvaljujući boljem razumijevanju profila određene osobe.

 
Belbinov test može pomoći i u slučajevima gdje možda imate sve potrebne uloge u timu ali sa pogrešno raspoređenim osobama.

 
Belbinov test je posebno korišten alat prilikom odabira osoba za pozicije u srednjem ili visokom menadžmentu.

 
Česta težnja jeste da biramo saradnike prema sopstvenim afinitetima i koji dakle često imaju dosta zajedničkog sa nama. Na takav način se može stvoriti tim kojem će u potpunosti nedostajati određene neophodne uloge ili tim gdje će se pojedinci sa sličnim karakteristikama međusobno takmičiti.

 
Osim pomoći u takvim situacijama, Belbinov test može pomoći i u slučajevima gdje možda imate sve potrebne uloge u timu ali sa pogrešno raspoređenim osobama i onda se bez razloga traži pomoć i troše se ogromna sredstva ili otpušta osoblje a bilo je dovoljno zamijeniti radna mjesta i povjeriti prave aktivnosti i poslove pravoj osobi.

 
Problemi i par produktivnosti će nastati ukoliko na primjer, sa liste uloga ispod, Timskom radniku povjerite velike odgovornosti i važne odluke koje iziskuju zauzimanje čvrstog stava, ili na primjer ukoliko Modelatoru u timu povjerite ulogu detaljnog praćenja i sprovođenja procedura.

 
Kvaliteti i slabosti

 
Evo dakle i uloga u timu koje je Belbin definisao a predstavljeni su i tipični kvaliteti za svaku ulogu kao i slabosti koje je potrebno imati u vidu i na čijem prevazilaženju treba raditi : Tip, Idealna uloga, Tipični kvaliteti, Dozvoljene slabosti, Ponašanje koje treba izbjegavati.

 
KOORDINATOR Organizuje aktivnosti tima; koristi sposobnosti i talente članova tima; provjerava dužnosti. Dobro komunicira; uživa povjerenje; smiruje; podstiče; samopouzdan; sabran; pažljiv slušalac. Može da manipuliše ljudima; nije posebno kreativan. Nadmetanje sa drugima; nepriznavanje njihovih sposobnosti; napuštanje uloge vođe u susretu sa otporom ili apatijom.

 
TIMSKI RADNIK Pomaže pojedincima; podstiče dobru saradnju; dragocjen u slučaju krize. Diplomata; društven; fleksibilan; izglađuje sukobe; dobro opaža; predusretljiv; jaka empatija. Neodlučan – naročito u krizi; Držanje strane jednom članu tima; izbegavanje donošenja odluka; nadmetanje za položaj.

 
ORIGINALNI MISLILAC Uvodi nove načine rada; nove ideje; smišlja prečice za rješavanje problema. Kreativan; introvertan; reaguje na pohvale i kritike; može da radi sam; nekonvencionalan; maštovit; ozbiljan. Može da zanemari praktične stvari i previdi protokol; glava u oblacima; može da bude teško sa njim. Ulaganje energije u sopstveni interes umjesto u ciljeve tima; durenje ili povlačenje u sebe; pravljenje tabora ili nadmetanje sa drugim originalnim misliocem.

 
EVALUATOR Analizira ideje; vrednuje prijedloge; nadgleda ciljeve. Zdravo rasuđivanje; oprezan; neemotivan, vješt. Sporo reaguje; nedostaje mu nadahnuće; rijetko inspiriše-pokreće druge. Netaktičnost u kritikovanju tuđih ideja; nadmetanje sa koordinatorom ili originalnim misliocem; stalne negativne primjedbe.

 
PRIMJENJIVAČ Prenosi planove u praksu; sistematski prilazi stvarima; vidi praktično. Samodisciplinovan; marljiv. Nedostatak fleksibilnosti; ne voli neprovjerene ideje; može da se prilagodi samo ako mu se objasni razlog Borba za status zbog vjernosti ideji ili organizaciji; nekonstruktivno kritikovanje tuđih sugestija; nepopustljiv.

 
FINIŠER Pazi da se ništa ne propusti; brine o procesu rada;. Vodi računa o detaljima. Nerado povjerava dužnosti; brine; vide ga kao cjepidlaku. Kvarenje morala tima pretjeranim kritikovanjem ili brigom; insistiranje na detaljima na štetu “cjeline”.

 
MODELATOR Oblikuje aktivnost tima; odupire se inerciji; zaobilazi birokratiju; daje osjećaj hitnosti. Dinamičan; izaziva; otvoren, pokretač drugih. Sklonost ka netaktičnosti ili grubosti; nestrpljiv; lako se ljuti. Vršenje pritisaka na ljude; preuzimanje prevelike vlasti; nadmetanje sa originalnim misliocem i evaluatorom; zalijetanje u “glasanje” o odlukama.

 
INOVATOR Komunikativan, pozitivan, razvija kontakte i ispituje nove prilike; Druželjubiv, komunikativan, radoznao,  Brzo gubi fokus i interes nakon što prvi entuzijazam splasne, previše optimističan,  Neproduktivnost, zadržavanje informacija za sebe, nekada se previše bavi svojim idejama.

 
SPECIJALISTA Nudi posebna znanja; doprinosi tehničkom stručnošću. Usmjeren na jedan cilj; usamljenik; predan; inicijativan. Ograničen na polje interesovanja. Gubi veću sliku jer je previše fokusiran na svoju oblast.    Al Jazeera

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!