Capital.ba

Srbiji potreban stabilan investicioni ambijent

03.10.2011. / 18:29

BEOGRAD, Srbija treba da stvori povoljno poslovno okruženje i stabilan investicioni ambijent kako bi bila prihvaćena kao pouzdan partner u regionu i Evropskoj uniji (EU), istaknuto je na 11. Ekonomskom samitu Srbije.

Za ostvarenje tog cilja neophodan je konsenzus svih elita u Srbiji – političke, ekonomske i socijalne, izjavio je predsjednik kluba “Privrednik” Branislav Grujić.

On je istakao da će se Srbija za dvije godine, ulaskom Hrvatske u EU, naći na granici Unije i da treba da stvori takvo okruženje da postane centar slobodnog tržišta.

Grujić je kazao da su pred Srbijom brojni izazovi, a među prioritetima su unapređenje infrastrukture, preduzetništva, obrazovne strukture stanovništva, smanjenje birokratije i borba protiv korupcije.

On je izrazio očekivanje da će Srbija u naredne dvije godine uspjeti da odgovori svim tim izazovima.

Predsjednik “Foreign investor services” Milan Parivodić rekao je da Srbija mora da ostane na svom putu ka EU, jer je to jedini efikasan način da se zemlja modernizuje, istakavši da su Srbiji neophodne suštinske reforme ekonomskog i političkog sistema.

Parivodić, koji je ranije bio ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom, rekao je da u Srbiji nedostaje konsenzus oko toga koji su to evropski standardi i dodao da je najveći problem srpske privrede da poslije 2000. godine nije postavila čvrste temelje za funkcionisanje slobodnog tržišta, kao što je to na primjer uradila Slovačka.

Generalni menadžer u EFG grupi Đorđo Pradeli ocijenio je da Srbija ima tri prednosti u odnosu na zemlje regiona, a to su trenutna fiskalna situacija, stabilnost bankarskog sistema i da kroz krizu prolazi bolje od drugih zemalja.

On je naglasio da BDP u Srbiji raste, a inflacija opada.

Kao smjernice u daljem privrednom razvoju i napretku Srbije, Pradeli je naglasio uspješno okončanje procesa privatizacije, strukturne reforme, izgradnju infarstrukture i ubrzanje investicija, kao i smanjenje birokratije.
Ukazao je na potrebu da Vlada Srbije ubrza EU integracije da bi se održala stabilnost i likvidnost privrednog sistema u Srbiji. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!