Capital.ba

“Srbiji potreban aranžman sa MMF”

19.10.2014. / 12:08

mmfBEOGRAD,  Misija MMF-a će, u najboljem scenariju, posjetiti Srbiju sljedećeg mjeseca kako bi usaglasili stavove oko budžeta za 2015. godinu, smatra profesor Beogradske bankarske akademije Branko Živanović.
Profesor Beogradske bankarske akademije dodaje da bi MMF zatim ponovo došao u decembru ili početkom 2015. da, ako Srbija ispuni uslove, dogovori aranžman.
Srbija bi, kako kaže, ako sve krene u dobrom smjeru, mogla da očekuje aranžman iz predostrožnosti u iznosu od 200 odsto kvote Srbije kod MMF-a, što je oko 935 miliona specijalnih prava vučenja, odnosno oko milijardu evra.

“Srbiji je takav aranžman najviše potreban zbog činjenice da je pouzdanost ekonomije verifikovao prvoklasni svetski žirant. Novac koji bismo dobili bi u slučaju takvog aranžmana bio više rezerva i sigurnosni ventil, ne bi bio direktno u upotrebi”, rekao je Živanović Tanjugu.

Takav aranžman, dodaje, ostavlja mogućnost povlačenja novca, ali jedino u slučaju iznenadnih platnobilansnih potreba.

“Sredstva bi mogla da se povlače ukoliko se pojavi pritisak na domaću valutu, da bi se ojačale devizne rezerve, jer su neophodne intervencije NBS na deviznom tržištu, kao i u slučaju iznenadnih šokova na strani tekućeg dela računa platnog bilansa“, navodi on.

U ekstremnim slučajevima, kako kaže, može biti korišćen i za zatvaranje budžetskog jaza, ali je u slučaju Srbije, prema njegovim rečima, ovu namjenu poželjno izbjeći, jer bi poslala loš signal svjetskom finansijskom tržištu.

Upitan o posljedicama ako aranžman Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom izostane, Živanović kaže da bi čak i duže odlaganje aranžmana dovelo u pitanje rejting zemlje, mogućnost daljeg zaduživanja, a to bi bio i loš signal, kaže, kvalitetnim međunarodnim investitorima i dugoročnom kapitalu.

Živanović je ocijenio da je realno da MMF pošalje misiju u Srbiju u novembru, ali je ukazao da ona tada neće imati direktan mandat da razgovara o sklapanju aranžmana, već će vjerovatno doći radi redovnih konsultacija.

Prilikom prve posjete, MMF bi, smatra on, mogao samo u opštem smislu, da preporuči tematiku budžeta za 2015.

“Ako bi se stavovi približili, u ovom scenariju, naredna misija, recimo u decembru tekuće godine ili početkom 2015, mogla bi biti sa mandatom da dogovori aranžman prema planiranoj budžetskoj poziciji za sledeću godini”, rekao je on, ukazujući da bi se posjete ove međunarodne finansijske institucije poklapale sa periodom usvajanja rebalansa i nacrta budžeta za 2015.

Komentarišući uslove koje bi Srbija morala da ispuni da bi dobila aranžman, on kaže da je očekivano da će zahtjevi MMF-a biti opšte prirode.

“Oni će tražiti smanjenje budžetskog deficita i javnog duga na održive stope u srednjoročnom periodu. Konkretni zahtevi odnosiće se verovatno na energičniji pristup u rešavanju pitanja preduzeća u restrukturiranju, reformu penzionog sistema, eventualno povećanje stope PDV-a i određenu racionalizaciju javne uprave, pre svega u javnim preduzećima gde će se zahtevati ukidanje državnih garancija i subvencija”, kaže on.

Problem može napraviti, kaže ovaj profesor, potencijalno visok deficit budžeta koji će Srbija  rebalansom morati priznati.

“Naime, Fond do nedavno nije prihvatao ni mnogo niži deficit od onog koji predviđa Fiskalni savet (8,5 odsto BDP-a) ali je sada i vlada pokazala veću političku spremnost i kooperativnost, pa je moguće da će Fond stvari razvući u širi vremenski horizot“, zaključuje on. Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!