Capital.ba

Srbiji nedostaju ekonomske slobode

24.02.2009. / 14:20

srbijaBEOGRAD, Srbija se prema vrijednosti indeksa ekonomskih sloboda nalazi na 109. mjestu, od 143, koliko zemalja uključuje istraživanje Heritidž fondacija.Teri Miler, američki ambasador i urednik Indeksa ekonomskih sloboda kaže takva pozicija Srbiju svrstava u “uglavnom slobodne zemlje”, što je za samo rang više iznad zemalja koje su pod ekonomskom represijom. Srbija je lošije rangirana od Makedonije koja je na 78.mjestu, Crne Gore koja je na 94. mjestu, dok su lošije ocijenjene Hrvatska, koja je na 116. i Bosna i Hercegovina.

“Iako su pokazatelji fiskalne slobode i kretanja radne snage iznad svjetskog prosijeka, Srbija mora da se izbori sa nedostatkom monetarnih i investicionih sloboda, velikom vladom kao i nedostatkom slobode od korupcije”, naveo je Miler.

Prema njegovim riječima, Srbija je prvi put poslije pet godina uključena u istraživanje Indeksa ekonomskih sloboda. Prije toga našla se na listi 2002. i 2003., ali se zbog nedostatka pouzdanih podataka prethodnih godina nije našla na listi istraživanja koje sprovodi Heritidž fondacija.

“Srbija je uspijela da poboljša rezultate u mnogim poljima u odnosu na 2002. ili 2003. godinu. Činjenica je međutim, da je Srbija od 43. evropske zemlje rangirana tek na 37. mjestu i da se naročito na onim poljima koja pokazuju loše rezultate moraju sprovesti odlučnije reforme”, naveo je Miler.

Indeks ekonomskih sloboda, Heritidž fondacija odbjavljuje poslednjih 15 godina, prema metodologiji koja obuhvata mjerenje stepena slobode u deset relevantnih polja. To su: sloboda biznisa, sloboda trgovine, fiskalna sloboda, veličina vlade, monatarne slobode, invescione slobode, finansijske slobode, pravo vlasništva, slobda od korupcije i sloboda kretanja radne snage. B92

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!