Capital.ba

Srbiji 1,5 milijardi evra za izlazak iz krize

11.03.2011. / 19:47

BEOGRAD, U okviru zajedničke pomoći svjetskih finansijskih institucija za borbu protiv krize za Srbiju je izdvojeno 1,5 milijardi evra, objavljeno je danas.

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), Evropska investiciona banka (EIB) i Svjetska banka su u okviru akcionog plana podrške bankarskim sistemima i kreditiranju privrede u centralnoj i istočnoj Evropi na raspolaganje stavile 33 milijarde evra, sto je 8,5 milijardi više nego sto je prvobitno planirano, prenio je portal EurAktiv Srbija.

U okviru te akcije za borbu protiv krize, pokrenute 27. februara 2009, Turskoj i zemljama Zapadnog Balkana na raspolaganju je ukupno 10,6 milijardi evra.

“Privredni oporavak je najzad u toku, mada ovaj region kaska za drugim. Kako se privredni rast vraća, izazov je postići njegovu održivost”, navodi se u danas objavljenom izvještaju, u kojem se ističe da kredit igra ključnu ulogu u podsticanju rasta privatnog sektora, koji omogućava stvaranje novih radnih mjesta.

Zajednički akcioni plan za borbu protiv krize je završen na kraju 2010, ali će te finansijske institucije “i dalje ulagati napore kako bi podržale pozajmice privredi i regionu u budućnosti”, navedeno je u izvještaju.

EBRD je Srbiji odobrio znatno više novca nego svim drugim zemljama Zapadnog Balkana – 447 miliona evra, dok je Albaniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Makedoniji i Crnoj Gori ukupno na raspolaganju 489 miliona. Od toga su u Srbiji potpisani ugovori za 301 milion, a isplaćeno je 213 miliona evra.

Evropska investiciona banka (EIB) za Srbiju je odobrila 664 miliona evra, od čega je isplaćeno 335 miliona. EIB je novac u regionu najviše realizovao preko grupa Unikredit i Erste.

Kada je riječ o grupi Svjetske banke, Srbiji je na raspolaganje stavljeno 409 miliona evra.

Od toga je iz fondova Međunarodne banke za obnovu i razvoj (IBRD) na raspolaganju 129 miliona evra. Ta institucija je davala pomoć za budžetsku podršku za reforme i kreditne linije za banke kako bi se obezbjedili izvori novca za banke i krediti za mala i srednja preduzeća, navodi se u izvještaju.

Članica Svjetske banke Agencija za multilateralne garancije investicija MIGA odobrila je 141 milion evra garancija bankama u Srbiji, od čega je 137 potpisano sa bankom Rajfajzen (Raiffeisen) i Rajfajzen lizing, Prokredit (ProCredit) i Unikredit (UniCredit).

Iz fondova Međunarodne finansijske korporacije (IFC) za Srbiju je izdvojeno 139 miliona evra, od čega je 47 isplaćeno.

Kako se navodi u izvještaju, investicije IFC-a namijenjene su prije svega poboljšanju položaja najsiromašnijih, otvaranju radnih mjesta, povećanju pristupa infrastrukturi, poljoprivrednom razvoju i borbi protiv klimatskih promjena.

Projekti u Srbiji ubrajaju se među najznačajnije koje je u okviru plana ostvarila ta institucija, a realizovani su preko Komercijalne bamke, Čačanske banke, Eurobanke EFG, Sosijete ženeral banke (Societe Generale) i Prokredit banke Srbije.

Srbija je među zemljama u kojima je u oktobru i novembru zabilježen najveći rast kredita privatnom sektoru nakon povlačenja novca tokom krizem a slična situacija je i u Makedoniji, Moldaviji i Gruziji.

Pozajmice ptivatnom sektoru porasle su i u Turskoj, Jermeniji i Poljskoj zahvaljujući velikom prilivu kapitala i Belorusiji zahvaljujući pozajmicama uz podršku države.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!