Capital.ba

Srbija: Za pet godina izvoz IT sektora 1,5 milijardi evra godišnje

19.12.2016. / 11:19

BEOGRAD, Srbija bi u narednih pet godina trebalo da poveća neto izvoz IT sektora sa sadašnjih 400 miliona na 1,5 milijardi evra godišnje, predviđa se nacionalnim Akcionim planom za IT, koji bi Vlada Srbije trebalo da usvoji do kraja godine. 

Akcioni plan, koji je sačinio ministarski savjet za IT, na čijem je čelu Ana Brnabić, ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu, biće jedan od tri prioritetna projekta Vlade u narednih pet godina, piše Blic.

Ovim dokumentom se planira podizanje kapaciteta u IT industriji i kreiranje IT kadrova koji nedostaju.

Kako se procj enjuje, na tržištu se trenutno pojavljuje oko 1.500 kvalifikovanih IT stručnjaka, a potrebno je da se taj broj poveća najmanje pet puta na preko 7.000 IT radnika godišnje, kako bismo dostigli izvozne ciljeve.

“…Uskoro treba da počne izgradnja nove lamele Elektronskog fakulteta u Nišu, počela je izgradnja NT parka i dodatnog prostora za Tehnički fakultet u Novom Sadu, a razmatra se i konačna realizacija plana o kome se pričalo mnogo godina unazad – sređivanje Instituta ‘Lola’ za Elektrotehnički fakultet u Beogradu”, navodi list pozivajući se na neimenovani izvor u vladi.

Akcionim planom predviđene su novine i kada je riječ o neformalnom obrazovanju. Radiće se zajedno sa IT klasterima, organizacijama kao što je “StartIT”, kompanijama i univerzitetima da se uvede vaučerski sistem za prekvalifikaciju.

“Mladi ljudi će na ovaj način moći da steknu osnovna IT znanja, koja će biti dovoljna za početak karijere a to može biti osnov i za dugoročne prekvalifikacije”.

Jedan od prijedloga u Akcionom planu je da se ljudima iz struke dozvoli da predaju na fakultetima, čime bi se nadoknadio nedostatak profesora i predavača, a predviđa se i ulaganje u edukaciju državnih službi, prije svega Poreske uprave, Agencije za privredne registre i drugih, kako bi razumjele specifičnosti IT startap industrije.

“Generalni cilj je ubrzanje rasta IT sektora, kreiranje nedostajućih kadrova i povećanje izvoza Srbije i, svakako, zadržavanje IT stručnjaka u Srbiji, jer je procena da zajedno sa inostranom industrijom oni mogu značajno da doprinesu povećanju konkurentnosti naše zemlje i ubrzanju ekonomskog rasta”.

Da bi se to postiglo, radiće se i na razvijanju finansijskog tržišta kako bi se startap i inovativnim firmama i investicionim fondovima obezbjedili izvori finansiranja adekvatni za tu industriju i koji prepoznaju sve njene specifičnosti, piše Blic.EuroBlic

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!