Capital.ba

Srbija samo neznatno popravila konkurentnost

07.09.2011. / 18:16

BEOGRAD, Konkurentnost Srbije se neznatno popravila u proteklih godinu dana, tako da je u danas objavljenom Izvještaju o globalnoj konkurentnosti u 2011-12. napredovala za jedno mjesto, na 95. poziciju liste sa 142 zemlje.
Prema Izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma (SEF), koji konkurentnot mjeri na osnovu 12 indikatora, jačanje konkurentnosti Srbije najviše koče neefikasna birokratija, korupcija i slab pristup finansijama.
Među problematične faktore za poslovanje uvršćeni su i inflacija, politička nestabilnost, poreske stope i poreska regulativa, nedovoljno razvijena infrastruktura, kriminal.
Najviše slabih pozicija, ispod stote na globalnoj listi, Srbija ima kod indikatora institucije gdje je 126. po zaštiti vlasničkih prava, 128. po nezavisnosti sudstva, 134. zbog preobimne regulative a 140. po zaštiti interesa manjinskih akcionara.
Gledano prema kvalitetu željezničke infrastrukture, Srbija je na 102. mjestu u svijetu, po kvalitetu puteva je 131. a po kvalitetu infrastrukture u vazdušnom saobraćaju 132.
Srbija je i u novom izvještaju SEF-a manje konkurentna od zemalja u okruženju – Slovenija je na 57. mjestu liste, Crna Gora na 60, Hrvatska na 76, Albanija na 78. a Makedonija na 79.
Slabije pozicionirana od Srbije u regionu je jedino Bosna i Hercegovina koja se našla na 100. mjestu.
Na globalnom nivou, Švajcarska je prva po konkurentnosti a Singapur je uzeo drugo mjesto Švedskoj koja je pala na treću poziciju.
Među deset najkonkurentnijih u svijetu dominiraju zemlje sjeverne i zapadne Evrope – Finska je četvrta, Njemačka šesta, Holandija sedma, Danska osma a Britanija deseta.
Japan je na devetom mjestu svjetske liste konkurentnih dok su SAD nastavile trogodišnji trend pada i u novom izvještaju se spustile za jedno mjesto, na peto.
Najmanje konkurentna zemlja na svijetu je Čad a na začelju liste su i Haiti, Burundi, Angola. Beta

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!