Capital.ba

Srbija: Pomoć mladima da pokrenu biznis

21.10.2013. / 7:16

mladiBEOGRAD, Tridesetak mladih koji su se nakon završenih studija u Beogradu vratili u svoja rodna mjesta dobili su pomoć u okviru programa podrške početnicima u biznisu.

Taj program ima za cilj da podstakne i pomogne mladim ljudima da pokrenu samostalan biznis i obezbijede sebi egzistenciju u nedovoljno razvijenim područjima u Srbiji.

Ove godine za taj projekat opredijeljeno je 20 miliona dinara, a pojedinačno, iznos po kandidatu je izmedju 200.000 do milion dinara.

Ciljna grupa su potencijalni preduzetnici od 18 do 40 godina iz nerazvijenih područja koji su zbog školovanja, ekonomskih i profesionalih razloga napustili svoje rodno mjesto, a žele da se vrate i započnu neki posao.

Na ovogodišnji javni poziv se prijavilo 133 kandidata, odabrano je njih 30, koji su završili obuku za započinjanje biznisa, izradili biznis planove i registrovali djelatnost u nerazvijenoj opštini u koju se vraćaju.

Poslovne ideje koje su dobile pomoć su raznovrsne i odnose se na pružanje usluga u oblasti stomatolške zaštite, proizvodnju sušenog voća, povrća i ljekovitog bilja, seosko-banjskog turizma, reciklažu, stolariju, proizvodnju torti, kolača, slanih peciva, osnivanje dječjih radionica i slično.

Ideja je bila da se mladim, obrazovanim ljudima omogući da pokušaju da realizuju ideju u svojoj struci.

Uslov je bio da najprije potpišu ugovore i registruju djelatnost, rekla je Tanjugu koordinator projekta iz Nacionalne agencije za regionalni razvoj Jelena Radoman Ilić.

Ta agencija, sa Kancelarijom za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja, realizuje projekat već drugu godinu za redom.

Projekat je prvi put realizovan prošle godine, kao pilot projekat i na njega se javilo 42 ljudi, a ugovori su potpisani sa 20 korisnika.

Ove godine interesovanje je bilo znatno veće, dodala je Radoman Ilićeva, navodeći da se nada da će sredstava za realizaciju projekata naredne godine biti vijeća kako bi se pomoglo što vijećem broju mladih ljudi.

“Nadamo se da će biti opredijeljeno više, da ne bi smo imali situaciju da moramo da odbijemo ljude, koji imaju kvalitetne ideje, a nema sredstava da se one realizuju”, kazala je Radoman Ilićeva.

Početnici u preduzetništvu, pored finansijskih sredstava, dobijaju i nefinansijsku pomoć, koja se sastoji od obuka, mentoringa, koji slijedi tek nakon dodijele sredstava, i nakon otpočinjanja njihovog rada.

To znači da će mentoring početi najvjerovatnije početkom iduće godine, kazala je ona.

Kada je riječ o onima koji su sa radom počeli prošle godine u okviru prvog projekata, sagovornica Tanjuga je rekla da su oni veoma zadovoljni, da ima dosta onih koji rade punom parom i koji su već počeli da zapošljavaju nove ljude.

Prilikom odabira projekta, vodi se računa o nekoliko kriterijuma ocjena poslovne ideje, koja nosi najviše poena, stepenu formalnog obrazovanja i vrsti djelatnosti, navela je Radoman Ilićeva.

Kada je riječ o onima koji će zahvaljujući sredstvima pokrenuti posao, Nera Živković iz Bijele Palanke, koja će otvoriti stomatološku radnju zahvaljujući sredstvima, rekla je za Tanjug da će joj to veoma pomoći, jer joj je bilo teško da nadje posao u svojoj struci.

“Što se tiče stomatologa, teško je naći posao u struci i onaj ko krene sam je veliki izazov. Da nisam dobila sredstva u okviru projekta ne bih ušla u privatnu praksu”, rekla je ona, dodajući da će sada otvoriti svoju ordinaciju u svom mjestu gdje se vratila poslije studija prošle godine.

Za njen projekat je, kako je kazala, opredijeljeno 800.000 dinara.

Kako kaže, to nije dovoljno za poslovanje, ali je solidna pomoć za početak.

Jedan od korisnika programa Goran Bjelić iz Priboja baviće se uzgajanjem biljke godži, sušenjem i njenom pasterizacijom.

“Sve gore stanje nacije po pitanju zdravlja navelo me je na razmišljanje kako to da se popravi. Tako sam došao na ideju da uzgajam ovu biljku sa Tibeta koja je jedan od najboljih antioksidanata”, naveo je on nakon potpisivanja ugovora.

Cilj programa je podrška početnicima u biznisu koji su povratnici u svoja rodna mjesta i smanjenje demografskog pražnjenje nerazvijenih područja u Srbiji, nezapsolenosti i siromaštva. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!