Capital.ba

Srbija po korupciji 78. na svijetu

26.10.2010. / 17:58

BEOGRAD, Srbija sa na ovogodišnjoj listi Transparensi internšenela nalazi na 78. mjestu među zemljama koje imaju velike probleme sa korupcijom.

Indeks percepcije korupcije u Srbije je 3,5 koliko imaju Kina, Grčka, Kolumbija, Lesoto, Peru i Tajland.

Od zemalja regiona, Slovenija je 27. sa 6,4, Hrvatska i Makedonija dijele 62. mjesto sa indeksom 4,1, Crna Gora i Rumunija dijele 69. mjesto sa 3,7, a odmah iza njih sa indeksom 3,6 je Bugarska, na diobi 73. mjesta.

Lošije od Srbije rangirane su Albanija (3,3 na 87. mjestu) i Bosna i Hercegovina (3,2 na 91. mjestu).

Predstvaljajući rezultate istraživanja predsjednik organizacije “Transparentnost Srbija” Vladimir Goati je rekao da Srbija, sa indeksom 3,5, zauzima 83. mjesto među 178 zemalja u kojima je analiziran indeks percepcije korupcije. Goati je ukazao da je Srbija napredovala do 2007. godine, ali da se o tada bilježi stagnacija.

On je naglasio da postojeći politički sistem u Srbiji ostavlja previše prostora za korupciju, s obzirom da izborni zakon promoviše posredni proprcionalni sistem izbora i da i dalje postoji institucija blanko ostavki.

“Sistem treba usaglasiti sa drugim demokratski uređenim zemljama, a Vlada Srbije bi trebalo odlučnije da podrži rad samostalnih institucija koje se bore protiv korupcije”, rekao je Goati, i kao problem naveo to što političke stranke društvene institucije posmatraju kao plijen.

On je dodao da bi vlada trebalo da se ponaša “skromnije”, ocjenivši da je potrebno smanjiti administrativne troškove i da bi 15 ministara bilo “više nego dovoljno”.

Izvršni direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić ocjenio je danas da je za uspješniju borbu protiv korupcije neophodno poštovanje pripcipa pravne države. “Dok se svijesno budu donosili zakoni suprotni ustavu, niži akti suprotni zakonu, nema uspjeha u borbi protiv korupcije”, izjavio je Nenadić.

Pored toga što je neophodno usvajati zakone u skladu sa pravnim sistemom, njih je potrebno i poštovati, kazao je Nenadić i ilustrovao to činjenicom da su izmjene Zakona o Agenciji za borbu protiv koprupcije pred Ustavnim sudom, kao i da je Komisija za zaštitu prava ponuđača duže od godinu dana radila u nezakonitom sastavu.

Nenadić je ukazao i na postojanje i proširenje diskrecionih ovlašćenja kao u slučaju podsticanja stanogradnje uz kršenje Ustava, zakona i međunarodnih sporazuma, te na nedostatak kontrole trošenja budžeta pošto Državna revizorska institucija nema odgovarahuće kapacitete.

On je podsjetio da i nije postupljeno po izvještaju DRI za 2008, odnosno da još nema podataka o imovini kojom država rasposlaže.

Navodeći da se radi na prevenciji korupcije, on je kazao da se to na stepen korupcije može odraziti tek u narednom periodu.

Nenadić je ocjenio da je pozitivno to što je Agencija počela sprovođenje Stategije borbe protiv korupcije, rad na planovima integriteta, ali i pripremu izmjena Zakona o finansiranju stranaka.

On je kazao da su Danska, Novi Zeland i Singapur zemlje percepirane kao najmanje korumpirane, dok je indeks percepcije korupcije najlošiji u Somaliji, Avganisatnu i Mjanmaru.

“Najveći napredak zabilježili su Butan, Čile, Gambija, Haiti, Kuvaj i Jamajka – zemlje takozvanog trećeg svijeta, kao i Makedonija, dok su države pogođene ekonomskom krizom, među kojima su SAD, Grčka, Italija i Mađarska najviše nazadovale”, rekao je Nenadić.

Među prvih 10 zemalja, koje su dobile najviše ocjene u Indeksu percepcije korupcije (CPI) u 178 država, jesu i Finska, Švedska, Kanada, Holandija, Australija, Švajcarska i Norveška, navedeno je u dokumentu predstavljenom u Berlinu.

Na dnu spiska su nestabilne zemlje, od kojih su mnoge bile ili su i dalje poprišta oružanih sukoba – pored pomenute tri države, tu su Irak, Uzbekistan, Turkmenistan, Sudan, Čad, Burundi, Ekvatorijalna Gvineja, Angola i Venecuela.

Istraživanje je pokazalo da je, kada je riječ o zemljama bivše Jugoslavije, najbolja situacija u Sloveniji, gdje je indeks percepcije korupcije 6,4.
“Slovenija i Grna Gora su nazadovale u odnosu na prošlu godinu, Makedonija je napredovala, a Hrvatska stagnira kao i Srbija”, kaže Nemanja Nenadić i dodaje da je ove godine prvi put rangirano i Kosovo, koje ima indeks 2,8, i nalazi se između 110 i 115 mjesta

Iget Label, predsjednica TI, upozorila je da je korupcija, zajedno s problemima poput nestabilnosti finansijskih tržišta, siromaštva i klimatskih promjena, i dalje ogromna prepreka ostvarenju napretka u svijetu. “Nekažnjavanje korupcije je neprihvatljivo, a posljedice snosi previše siromašnih i ranjivih ljudi širom svijeta. Nužno je ojačati postojeća pravila i zakone. Za korumpirane ljude i njihov novac ne bi smjelo da bude pribežišta nigdje u svijetu”, rekla je ona i preporučila vladama da integrišu antikorupcijske mjere u svim sferama, od odgovora na finansijsku krizu i klimatske promjene do iskorijenjavanja siromaštva. Beta, Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!