Capital.ba

Srbija najgora u regionu za međunarodnu trgovinu

02.04.2014. / 12:03

13711147315335e36dca9d3944794451_640x565BRISEL, Singapur je zemlja sa najboljim pogodnostima za međunarodnu trgovinu, na drugom mjestu je Hong Kong a na trećoj poziciji liste Izvještaja o omogućavanju globalne trgovine 2014. (Global Enabling Trade Report 2014) Svjetskog ekonomskog foruma našla se Holandija.

Od ukupno 138 zemalja koje su se našle na listi, najlošije je plasiran Čad, a na pretposljednjem mjestu je Venecuela, dok se Južna Koreja plasirala na 136. mjesto, prenijeli su belgijski elektronski mediji.

Od država u okruženju, najlošije je rangirana Srbija na 89. mjestu, Bosna i Hercegovina je na 78, Makedonija na 63, Crna Gora na 49. mjestu, Hrvatska je na 56 mjestu, dok je Slovenija ove godine najbolje rangirana na 38. poziciji.
Uz Singapur i Hong Kong, među prvih deset država još su Holandija, Novi Zeland, Finska, Velika Britanija, Švajcarska, Čile, Švedska i Njemačka.

Belgija se našla na 20, a Francuska na 21. mjestu.

Ove zemlje su u prvih deset najbolje plasiranih zbog svoje otvorenosti u međunarodnom poslovanju i investicijama kao sastavnom dijelu uspješne ekonomske strategije.

Indeks lakoće trgovanja pokazuje u kojoj su mjeri u svjetskim ekonomijama razvijene institucije, politike, infrastruktura i usluge koje omogućavaju slobodan protok robe preko granica do odredišta.

Indeks svaku državu ocijenjuje u četiri kategorije – otvorenost tržišta, carinsko uređenje, razvijenosti infrastrukture i operativnog okruženja, uzimajući u obzir pristup domaćem tržištu, pristup stranom tržištu, efikasnosti i transparentnosti carinske uprave, dostupnosti i kvaliteti transportne infrastrukture i transportnih usluga, dostupnosti i upotreba ICT i operativnog okruženja.

Izvještaj o omogućavanju globalne trgovine objavljuje se od 2008. svake druge godine. Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!