Capital.ba

Srbija najbolja u regionu po smanjenju problematičnih kredita

25.06.2018. / 13:37

BEOGRAD, Aktivnost u regionu centralne, istočne i jugoistočne Evrope raste na “krilima” snažnog ekonomskog oporavka i poboljšanja situacije sa lošim kreditima.

Pri tome je Srbija ostvarila najveće smanjenje tih kredita od 17 zemalja regiona, zaključak je najnovije studije Bečke inicijative.

Ukupno kreditiranje privatnog sektora u tom regionu je u februaru ove godine poraslo za osam odsto na godišnjem nivou, što je skladu sa snažnim realnim rastom BDP-a i investicija, pokazuju rezultati ovog istraživanja.

Kreditiranje domaćinstava i nefinansijskih korporacija je u porastu, dok je povećanje kreditiranja korporativnog sektora i dalje usporeno, piše u zajedničkom saopštenju Evropske investicione banke (EIB), Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Medjunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Mada su domaći depoziti ostali glavni izvor finansiranja, banke u CESEE su ponovo 2017. godine počele da koriste inostrane izvore finansiranja.

U izvještaju se dodaje da je izgleda proces razduživanja zapadnih banaka u regionu stigao do kraja, pri čemu je njihova izloženost prema regionu ostala stabilna u 2017. godini, na oko 630 milijardi dolara. Taj iznos predstavlja 15 odsto BDP-a regiona, što je pad u odnosu na nivo od 21 odsto BDP-a regiona iz trećeg kvartala 2008. godine.

Obim finansiranja stranih banaka je i dalje znatno ispod pretkriznog nivoa u većini zemalja, uz izuzetak Albanije, Češke, Makedonije, Crne Gore i Turske.

Istovremeno, najnoviji podaci o nivou NPL-ova u tom regionu ukazuju na dalje poboljšanje situacije, budući da su loši krediti pali na najniži nivo u sedam godina, na 42,8 milijardi evra zaključno sa 30. septembrom 2017. godine, što je za 15,9 procenata manje u odnosu na prethodnu godinu.

Prosječan nivo NPL-ova za region CESEE iznosi 5,3 odsto, i niži je za 1,4 procentna poena na godišnjem nivou.

Međutim, u ovom pogledu su prisutne velike razlike među zemljama tako da se procenat NPL-ova kreće u rasponu od 0,7 odsto u Estoniji do 14,8 procenata u Albaniji.

U pet od 17 zemalja CESEE, udio NPL-ova u ukupnim kreditima je i dalje na visokom nivou od preko 10 procenata (Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska i Srbija), iako su sve te zemlje zabilježile poboljšanja u 2017. godini, piše u izveštaju.

Najveći pad NPL-ova na godišnjem nivou zabeležen je u Srbiji, za 7,3 procentna poena, a slijede Albanija i Mađarska sa smanjenjem od 6,5 i 4,2 procentna poena, respektivno.

Pored kontinuirane prodaje NPL-a, oporavak privrednog rasta i strukturne reforme, kao što su stroža politika otpisa i bolja procedura rješavanja NPL-ova, dodatno su pomogli rješavanju tog problema u regionu.

Iako postoje značajne razlike između zemalja, većina jurisdikcija je nastavila da sprovodi reforme kako bi otklonile preostale prepreke za rješavanje i prodaju NPL-ova, piše u izvještaju uz napomenu da su u tome imale podršku evropskih regulatora koji su donijeli niz novih inicijativa kako bi se članice Unije iz CEŠE i zemlje kandidati za ulazak u EU usklade sa najboljim evropskim praksama.

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!