Capital.ba

Srbija je najveći partner Crne Gore u izvozu i uvozu

19.03.2012. / 8:30

BEOGRAD, Ukupna robna razmjena Srbije i Crne Gore u 2011. godini bila je 1,01 milijardu dolara, što je za 4,6 odsto više nego godinu prije, uz suficit na srpskoj strani od 789 miliona dolara, pokazali su podaci Privredne komore Srbije (PKS).

Vrijednost srpskog izvoza u Crnu Goru lane je bila 901,5 miliona dolara, što je za 12,2 odsto više nego prethodne 2010. godine Uvoz iz ove zemlje u Srbiju u 2011. manji je za 31,7 odsto, nego prethodne godine i njegova vrijednost je bila 164,8 miliona dolara.

Srbija je najveći partner Crne Gore u izvozu i uvozu. U ukupno ostvarenom izvozu Srbije u 2011. Crna Gora je na četvrtom mjestu, a po visini uvoza iz zemalja svijeta, ostvareni lanjski uvoz iz Crne Gore svrstava ovu zemlju na 34. mjesto.

U srpskom izvozu u Crnu Goru dominiraju električna energija sa 6,80 odsto, voda, uključujući mineralnu i gaziranu (2,48 odsto), brašno od obične pšenice i pira (2,09 odsto), ulje od suncokreta (1,93 odsto), mlijeko, pavlaka (1,66 odsto), bezalkoholna pića (1,56 odsto).

Na uvoznoj strani značajno mjesto zauzimaju električna energija (48,71 odsto), crna vina (8,99 odsto), lijekovi za prodaju na malo (4,78 odsto), lijekovi koji sadrže ostale antibiotike (3,37 odsto), mrki ugalj i lignit (2,50 odsto)…

Najveći srpski izvoznici u Crnu Goru su “Elektroprivreda Srbije”, “Imlek”, “Koka-kola”, “Delta sport”, “Cezar”, Koncern “Farmakom M.B”, “Invej”, DIN Niš u sastavu “Filip Moris internešnl”, “Karneks”, “TCK” Kosjerić, Mlekara Šabac…..

U PKS ukazuju da su neki od evidentiranih problema u prometu na koje nailaze privrednici iz Srbije i Crne Gore ‘uska grla’ na carinskim prelazima, komplikovana i skupa procedura kod protoka robe, nepriznavanje fitosanitarnih, sanitarnih i veterinarskih dokumenata, nepriznavanje tehničkih standarda.

Komercijalne banke iz Beograda i Budve rade na uvođenju direktnog platnog prometa, pripremljena je zakonska infrastruktura i rješavanje problema očekuje su uskoro. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!