Capital.ba

Srbija dugo traži odgovore na krizu

02.05.2009. / 13:29

dusan-vujovicBEOGRAD, Ekspert Svjetske banke Dušan Vujović ocijenio da su Vlasti u Srbiji shvatile da će kriza pogoditi zemlju, ali da nisu brzo reagovale. Kriza ne jenjava, svijet se suočava sa trećim talasom. Ministar finansija mora da razmišnja strateški, a ne samo da sjedi u skupštini i beskonačno rebalansira budžet, smatra Vujović.
 
Ekspert Svjetske banke Dušan Vujović izjavio je da su vlada i predsjednik Srbije na vrijeme shvatili da će svjetska kriza pogoditi zemlju, ali da su se dogovori oko mjera koje treba usvojiti suviše dugo potrajali.
“Krenuli su sa ozbiljnim razgovorima šta valja činiti. To je dobro. Ono što nije dobro je što taj proces traje već šest mjeseci. Šest mjeseci se već balansira i rebalansira budžet, šest mjeseci se traži kako naći odgovore na krizu. Drugim zemljama je trebalo manje vremena”, rekao je Vujović u intervju “Glasu Amerike”.
Ekspert Svjetske banke je dodao da je u međuvremenu kriza otišla dalje, tako da se sad svi suočavaju sa trećim talasom krize, što znači da se ona nastavlja.
Na pitanje kakva su kratkoročna i dugoročna rješenja moguća, Vujović je rekao da Srbija mora da nađe način da ministar finansija može da razmišlja i strateški, “a ne samo da sjedi u parlamentu i beskonačno radi na redefinisanju, balansiranju budžeta”.
“Nema smisla da se zbog smanjenja troškova od 40 milijardi dinara izgubi jedno cjelo ministarstvo za cijelu godinu dana. To ministarstvo mora da planira reformu poreskog sistema, da planira proširenje poreske osnove, ravnopravno prikupljanje poreskog tereta od svih učesnika u privredi”, naglasio je Vujović.
Prema njegovim riječima, Srbija je devedesetih godina prošlog vijeka već izgubila svoje mjesto u svijetu zbog unutrašnjih konflikata, ali da sada svet ulazi u novu preraspodjelu znanja, rada i trgovine.
Zbog toga je važno da Srbija bude što bolje pozicionirana jer će time biti veće njene šanse da u svijetu, koji će biti obilježen inovacijama i znanjem, nađe svoje mjesto.
Odgovarajući na pitanje da li je Srbija na ekonomskom planu suočena sa nekim fundamentalnim problemom ili se samo radi o raspeltu ekonomskih izazova, Vujović je istakao da još uvijek nije završen čitav niz reformi, poput reforme administracije, stvaranja uslova za privatni sektor i dolazak kapitala.
“Ako pogledamo kolaps sistema povodom izdavanja novih biometrijskih ličnih karata i pasoša, vidjećemo da je to administracija koja još nije uhvatila korak sa svijetom. Znači, Srbija je u ovoj situaciji ispoljila fundamentalne slabosti i na planu funkcionisanja Vlade i na planu ekonomskih reformi, ali i na planu klasičnih administrativnih reformi, odnosno reforme države, od lokalnog – do nivoa države Srbije”, ocjenjuje Vujović.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!