Capital.ba

Spreman plan za spas kreditora

15.07.2008. / 8:10

VAŠINGTON – Planom američkog Ministarstva finansija i Federalnih rezervi (Fed) predviđeno je davanje kredita najvećim hipotekarnim finansijskim kompanijama u SAD “Freddie Mac” i “Fannie Mae” i kupovanje njihove imovine u slučaju potrebe.

Fed je najavio da će privremeno povećati svoju kreditnu liniju tim dvjema kompanijama i kupovati njihovu imovinu, ukoliko to bude potrebno, što nikada do sada nije činio. Za tom mjerom Fed je već posegnuo u martu spasavajući od propasti investicionu banku Bear Stearns. Iznošenje ovog plana doprinijelo je smirivanju finansijskih tržišta u svijetu, ali je malo uticalo na ublažavanje zabrinutosti za zdravlje američkog finansijskog sistema.
Obje kompanije su nakon najavljenih mjera saopštile da su u dovoljnoj mjeri kapitalizovane. Te dvije kompanije, koje su se našle u finansijskim poteškoćama usljed gubitaka u kreditnoj krizi, garantuju za oko pet biliona dolara vrijednih stambenih kredita, približno polovinu ukupne vrijednosti svih američkih hipoteka. Strane centralne banke, većinom azijske, posjeduju obveznice tih hipotekarnih fondova u ukupnoj vrijednosti od 979 milijardi dolara, uključujući rusku Centralnu banku koja posjeduje oko 100 milijardi dolara dužničkih obaveza “Fraddie Maca” i “Fannie Maea”.
Vrijednost akcija obje kompanije je prošle sedmice smanjena više od 40 odsto usljed strahovanja od njihove moguće nesolventnosti. Kolaps jednog od ova dva kreditora mogao bi uzburkati svjetska finansijska tržišta i dovesti do duboke recesije u SAD koja bi mogla osujetiti privredni rast u drugim dijelovima svijeta.
“One moraju i dalje biti jake jer je to od velikog značaja za održavanje povjerenja u naš finansijski sistem i naša finansijska tržišta i njihovu stabilnost”, izjavio je američki sekretar za finansije Henri Polson.
U sklopu plana spasavanja “Freddie” bi trebalo da proda tri milijarde dolara svojih tromjesečnih i šestomjesečnih kratkoročnih dugova, što će predstavljati ključni barometar zainteresovanosti tržišta za hartije od vrijednosti tog hipotekarnog fonda.
Dva posrnula kreditora krajem tridesetih godina prošlog vijeka osnovala je država kako bi se siromašnim građanima omogućila kupovina kuća i stanova kroz osiguravanje stambenih kredita i davanje garancija na hipoteke. Oni, kao garanti preuzetih obaveza, moraju isplatiti kredite bankama kada vlasnici kuća koji su podigli kredite počnu neredovno da ih otplaćuju, što se u SAD sve češće dešava.
Analitičari vjeruju da je vlasti na pomoć kreditorima navela i propast IndyMac Bancorpa. Naime, Savezna agencija za osiguranje depozita zatvorila je u petak tu hipotekarnu banku jer su uspaničeni klijenti u 11 dana iz nje povukli čak 1,3 milijarde dolara depozita. Paniku je izazvala odluka IndyMaca da smanji broj zaposlenih za polovinu i obustavi dalje hipotekarno kreditiranje.
Sve crnje prognoze
Da je situacija u američkom finansijskom sistemu vrlo ozbiljna pokazuje i procjena Džerarda Kesidaja, uglednog analitičara kompanije “RBC Capital Markets”, da bi u naredne tri godine u SAD moglo propasti više od 300 banaka.
Kesidaj je u februaru procjenjivao da ne bi trebalo propasti više od 150 banaka. Agencije

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!