Capital.ba

Sporazumu o slobodnoj trgovini potreban novi motor

07.04.2018. / 13:00

BEOGRAD, SARAJEVO – Sporazum o slobodnoj trgovini (CEFTA) nije prevaziđen niti je u krizi, ali neophodno je da se ide dalje i da se, prije svega, radi na otklanjanju vancarinskih barijera s obzirom na to da u doglednoj budućnosti neće biti ništa od značajnijih ekonomskih integracija zemalja u regionu.Sporazumu o slobodnoj trgovini potreban novi motor

Ovo je u suštini stav zvaničnika BiH, koji su, komentarišući izjavu Rasima Ljajića, ministra trgovine, turizma i telekomunikacija u Vladi Srbije, a koji je rekao da je CEFTA sporazum u ozbiljnoj krizi, rekli da u ovom trenutku Srbiji ne odgovara što neke zemlje u trgovinskom smislu sve više jačaju.

“CEFTA je dala vrlo važne rezultate za trgovinu među zemljama na ovom prostoru. Međutim, došla je u fazu ili će da regresira, ili ćemo napraviti korak više u pravcu daljih ekonomskih integracija”, rekao je Ljajić.

Kako kažu u BiH, legitimno pravo Ljajića je da, uglavnom pod pritiskom privrednika iz Srbije, traži da se stvari mijenjaju, ali takođe naglašavaju da to nije realno te da je CEFTA u svim zemljama regiona u trgovinskom smislu dala velike rezultate.

“Njima bi najbolji sporazum bio da sve što imaju prodaju BiH, a da BiH ništa ne prodaje. Normalno je da su nezadovoljni i da bi oni sada nešto mijenjali kad smo mi počeli nešto da izvozimo i postali faktor u nekim oblastima, kao što su pileće meso i prerađevine od njega ili kada je malina počela da ide tamo. Sad je to problem. Shvatam Ljajića, njega pritišću njegovi privrednici, koji su navikli da smo mi sigurno tržište, a da tamo niko ništa ne dira”, rekao je Nemanja Vasić, potpredsjednik Privredne komore BiH, dodajući da svoje tržište svi pomalo čuvaju vancarinskim barijerama i da je potrebno raditi na njihovom ukidanju, ali pod uslovom da to počnu da rade sve zemlje koje su u CEFTA.

Najnoviji slučaj kada su u pitanju vancarinske barijere je spor Srbije i Makedonije u vezi s izvozom brašna. Makedonske vlasti pod pritiskom domaćih mlinara otežavaju uvoz brašna iz Srbije i to na način da uvoznik mora da skladišti brašno, čeka fitosanitarni pregled i tek onda trebuje makedonske markice, što je procedura koja može da traje danima.

Ljajić je rekao i to da se Srbija zbog vancarinskih barijera nekoliko puta obraćala nadležnima u Evropskoj uniji, ali da tamo nema sluha te da se EU na bavi ovim problemima, osim što održava načelne sastanke na kojima se obično ništa ne donese.

“Razlike među zemljama CEFTA su tako velike da teško možemo da postignemo saglasnost. Evropska unija mora se aktivno uključiti u proces ekonomskih integracija celog regina”, rekao je Ljajić, dodajući da mnogi u regionu sa skepsom gledaju na ekonomsko povezivanje regiona i kroz prizmu politike.

Mato Franjičević, zamjenik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kaže da CEFTA sporazum nije u krizi, ali da u smislu liberalizacije trgovine i usluga treba svakako ići korak naprijed.

“Ljajića treba shvatiti da se ide u pravcu homogeniziranja tržišta zemalja koje su obuhvaćene sporazumom. On tu, prije svega, vidi ekonomski niteres Srbije, što je sasvim legitimno. Mislim da trenutačno ne postoji realna mogućnost da se u skorije vrijeme ide u tom pravcu”, rekao je Franjičević. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!