Capital.ba

Spor izlazak iz recesije

19.04.2010. / 18:14

BEOGRAD, Početkom godine nastavljena je blaga stabilizacija privrede započeta krajem 2009, što znači da je izlazak iz recesije spor i neizvjestan, kaže Miloš Bugarin.

O povećanju industrijske proizvodnje Srbije u 2010. i izlasku iz recesije može se govoriti tek ako međugodišnja stopa rasta u prvom kvartalu budu najmanje 4,6 odsto, a u drugom kvrtalu najmanje sedam odsto, kažu u Privrednoj komori Srbije (PKS).

“Rast industrijske proizvodnje u prva dva meseca 2010. bio je 4,2 odsto i da bi imali predviđeni rast na godišnjem niovou od dva odsto u narednim kvartalima trebali da imamo rast industrije od sedam do 7,5 odsto, što je optimistično, ali ne i nedostižno”, rekao je predsjednik PKS Miloš Bugarin.

On je podsjetio da je u prva dva mjeseca ove godine izvoz bio veći za 20,9 odsto nego u istom periodu lani, a to “ukazuje na oporavak inostrane tražnje u zemljama EU i zemljama CEFTE, što daje optimističnu prognozu da i nije nedostižan rast od dva odsto na godišnjem nivou”.

Bugarin je istakao da i će “ono što su bila ključna ograničenja u 2009. godini, biti ključni izazovi i u 2010. godini”. Prema njegovim riječima, prvi pozitivan signal privrednog oporavka predstavljati zaustavljanje negativnih kretanja zaposlenosti.

On je kazao da je srpskoj privredi potrebna “relaksacija kada je u pitanju poreski sistem”, dodavši da “sva fiskalna zahvatanja i poreska opterećenja za privredu moraju biti smanjena i primerena privrednoj snazi svakog privrednog subjekta”.

Prema njegovim riječima, PKS će podržati “poresku relaksaciju koja će omogućiti kvalitetniju kontrolu poreza i omogućiti da veći broj poreskih obveznika kroz legalne tokove plaća svoje poreske obaveze, primerene nivou profita i delatnosti kojim se bave”.

“Povećanje PDV-a nije priča koja će biti prihvaćena od strane privrednika”, rekao je on i naveo da se ipak može razgovarati o ujednačavanju ili jedinstvenoj stopi PDV-a, kako bi u ukupnoj masi zahvatanja poreska opterećenja prema privredi bila manja, ali bi imali veći broj poreskih obveznika koji su sada u zoni sive ekonomije.

“Ono čemu treba posvetiti pažnju je veća kreditna izloženost komercijalnih banaka prema privredi kako bi se finasirala postojeća proizvodnja i umanjio nivo nelikvidnosti i nastavio trend razvoja koji je bio tokom 2007. i 2008. godine”, kazao je on.

Predsjednik PKS je istakao da je važno nastaviti i sa “sveobuhvatnom reformom propisa i ukidanjem zastarjelih zakona”, ocijenivši da realizacija te reforme nije na očekivanom nivou.

“Bez brzog i jakog investicionog ciklusa u koji će biti uključena domaća građevinska i prerađivačka industrija nema održivog privrednog rasta kratkoročno, a srednjoročno i dugoročno bez ozbiljne reforme javnog sektora i investicija u promenu privredne strukture”, zaključio je on.  Beta

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!