Capital.ba

Spoljnotrgovinska razmjena Srbije veća za četiri odsto

31.08.2012. / 13:54

BEOGRAD, Spoljnotrgovinska robna razmjena Srbije od 1. januara do kraja jula ove godine iznosila je 13,38 milijardi evra i viša je za četiri odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Spoljnotrgovinski deficit iznosio je 3,576 milijardi evra i veći je za 13 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Izvezeno je robe za 4,9 milijardi evra, a uvezeno za 8,48 milijardi.

Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 57,8 odsto i manja je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 60,6 odsto.

Srbija je najviše uvozila iz Njemačke /1,2 milijarde dolara/, Ruske Federacije /1,208 milijarde dolara/, Italije /1,045 milijardi dolara/, Kine /788,7 miliona dolara/ i Mađarske /526,9 miliona dolara/.

Najviše se izvozilo u Njemačku /763,7 miliona dolara/, BiH /610,6 miliona dolara, Italiju /580,0 miliona dolara/, Rumuniju /569,7 miliona dolara/ i Crnu Goru /454,0 miliona dolara/.

Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini, a zemlje članice EU čine više od polovine ukupne razmjene.

Drugi po važnosti spoljnotrgovinski partner Srbije bile su zemlje CEFTA sporazuma, sa kojima je ostvaren suficit od 745,5 miliona dolara.

Taj suficit je rezultat uglavnom izvoza poljoprivrednih proizvoda /žitarice i proizvodi od njih i razne vrste pića/, kao i izvoza gvožđa i čelika.

Iz zemalja CEFTA najviše se uvoze kameni ugalj, koks i briketi, gvožđe i čelik, električna energija, kao i povrće i voće.

Srbija je u zemlje CEFTA u periodu od januara do jula ove godine izvezla robe u vrijednosti od 1,6 milijardi dolara, a uvezla za 871,8 miliona dolara.

Posmatrano pojedinačno po zemljama, najveći suficit u razmjeni ostvaren je sa bivšim jugoslovenskim republikama – Crnom Gorom, BiH i Makedonijom.

Od ostalih zemalja, u prvoj polovini godine, ističe se i suficit sa Rumunijom i Slovačkom.

Najveći deficit javlja se u trgovini sa Kinom /zbog uvoza telefona za mrežu stanica i laptopova/, kao i sa Ruskom Federacijom /zbog uvoza energenata, prije svega, nafte i gasa/. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!