Capital.ba

Spiskovi poreskih grešnika u Grčkoj

16.12.2012. / 13:43

ATINA,  Grčku trenutno potresaju novi skandali. Riječ je spiskovima navodnih poreskih grešnika – onih koji su svoj novac prenjeli na račune u Švajcarskoj.

Među njima je, navodno, i majka bivšeg grčkog premijera Papandreua.

Bivši grčki premijer Papandreu negira sve te navode i tvrdi da je riječ o prljavoj kampanji koja se vodi protiv njega i njegove porodice.
To možda čak i nije toliko daleko od istine s obzirom na to da je opštepoznato da je Papandreu tokom svog mandata stvorio mnoge neprijatelje upravo u svijetu medija. On se, naime, za razliku od svojih prethodnika, protivio tome da se vodećim medijima u Grčkoj pruži finansijska pomoć preko banaka.

Magično proširenje spiska

Drugim riječima, za sada ostaje još uvijek otvoreno pitanje kada će Grci konačno dobiti na uvid spisak konkretnih imena poznatih poreskih grešnika koji su (dokazano) milijarde evra „prošvercovali“ iz zemlje u inostranstvo. Vlada pokušava da smiri situaciju navodeći uvijek iznova kako se s time u vezi ubrzano pregovara sa Švajcarskom. Međutim, mnogi sumnjaju u pozitivan ishod tih pregovora.

“Pregovori bi trebalo da dovedu do poreskog ugovora između Grčke i Švajcarske. Međutim, ukoliko je moral po pitanju plaćanja poreza u zemlji ionako slab, tada se on sigurno neće povećati nekakvim poreskim ugovorom sa nekom drugom zemljom. Mnogi će se sigurno zapitati: ako već godinama nisu plaćali porez u svojoj zemlji, zašto bi odjednom trebalo da počnu da ga plaćaju u Švajcarskoj“, kaže na primjer Mišel Derober, rukovodilac poslova u Udruženju švajcarskih privatnih bankara.

Ali, ukoliko ne postoje zvanične informacije, tada mnogo slobodnog prostora ostaje za razne spekulacije. U međuvremenu, u javnosti kruži sveukupno pet različitih spiskova sa imenima navodnih poreskih grešnika. Spisak „Lagard“ sada je dopunjen spiskom grčkog Bankarskog udruženja na kome se nalaze imena poznatih i izuzetno imućnih klijenata. Objavljena je i lista sa 54.246 imena klijenata koji su, prema navodima grčkog Ministarstva finansija, od početka izbijanja krize sveukupno na račune u inostranstvo prebacili oko 22 milijarde evra. Isto tako, spomenuti atinski nedjeljnik ovih dana objavio je svoj posljednji spisak: riječ je o 1.747 imena onih koji su se „odjednom, preko noći“ nedavno obogatili.

Traži se žrtveni jarac Iako se imena razlikuju, svi ti spiskovi ipak imaju nešto zajedničko: nude prostor za stvaranje novih sumnji kao i mnogo materijala za razgovore – ali, ni jedan od njih do sada nije ponudio dokaze. Da li je riječ samo o potrazi za žrtvenim jarcima?

Posao koji sada obavljaju mediji zapravo pripada grupi zadataka koje bi trebalo da obavljaju poreski i finansijski službenici. Ali oni, očigledno, ne rade onako kako bi trebalo.

“Neki od tih službenika u ministarstvima su bili dovoljno kvalifikovani, neki nisu, a oni treći su samo čekali da im prođe radno vrijeme i da mogu da odu kući“, kaže na primjer za atinski nedjeljnik profesor informatike i bivši generalni sekretar Ministarstvu finansija Diomidis Spinelis. On lično više nema pretjerano povjerenja u rad državnih službi i nedavno je predložio nešto sasvim novo. Pokrenuo je internet-stranicu na kojoj svaki građanin koji to želi može sasvim anonimno da prijavi slučajeve korupcije i utaje poreza koji su mu poznati.

Njegovu ideju počeli su da slijede i mnogi drugi. Nedavno je, na primjer, jedna mlada, 22-godišnja Grkinja otvorila stranicu na internetu pod naslovom: “Platio sam mito“. Na njoj se, za samo nekoliko nedjelja, prijavilo više stotina osoba koje priznaju da su plaćale mito i to prvenstveno u javnim bolnicama, prilikom polaganja vozačkog ispita kao i nekim državnim službenicima. DW

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!